22 Април, 2026

ВКС потвърди 8 г. затвор за Янко Ваташки за изнудване

ВКС потвърди 8 г. затвор за Янко Ваташки за изнудване

Върховният касационен съд потвърди 8-годишната ефективна присъда, издадена от Апелативния специализиран наказателен съд на Янко Ваташки за изнудване, съобщиха от прокуратурата. На 15 февруари 2017 г. наказанието му е приведено в изпълнение в Софийския затвор при първоначален строг режим. 

Ваташки бе задържан на 1 август 2015 г. и обвинен от Специализираната прокуратура за това, че на 29 юли 2015 г. принудил със заплахи столичанка да изтегли от банковата си сметки и му предаде 5000 лева. През януари 2016 г. Специализираният наказателен съд призна Янко Ваташки за виновен по обвинението на Специализираната прокуратура и го осъди на 9 години лишаване от свобода. Съдът прие, че деянието е извършено в условията на опасен рецидив. 

Четири месеца по-късно Апелативният специализиран наказателен съд потвърди вината му и намали наказанието му с една година. Освен 8-годишното наказание, Върховният касационен съд потвърди и решението на апелативните съдии Ваташки да плати на пострадалата от изнудването 5000 лв. обезщетение за претърпени неимуществени вреди, както и разходите по делото. В момента Янко Ваташки е подсъдим в Специализирания наказателен съд и по друго дело за изнудване. Деянието е извършено почти по същото време, както и това, за което вече е с влязла в сила присъда на Върховния касационен съд.

Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев даде на Сарафов последен шанс за оставка до края на деня

Демерджиев даде на Сарафов последен шанс за оставка до края на деня

ВСС  да спрат да се държат като щит на една компрометирана власт, казва политикът

Сарафов под напрежение: ВСС заседава днес, но мълчи за оставката на и.ф. Сарафов

Сарафов под напрежение: ВСС заседава днес, но мълчи за оставката на и.ф. Сарафов

Досега кадровиците отказват Борислав Сарафов да бъде сменен, изтъквайки като аргумент "заварено положение"

Кандев: За погазването на демокрацията - давност няма! Всеки, който е търгувал с вота  ще бъде издирен...

Кандев: За погазването на демокрацията - давност няма! Всеки, който е търгувал с вота ще бъде издирен...

ще бъде издирен,