8 Ноември, 2025

Владимир Чуков: Случаят с обвинения в тероризъм в Бургас е много сериозен

Владимир Чуков: Случаят с обвинения в тероризъм в Бургас е много сериозен

Владимир Чуков

Днес прокуратурата трябва да даде детайли и пояснения около спецакцията срещу тероризъм в Бургас. Тогава беше задържан българинът от сирийски произход - Мохамед Ахмед Абдулкадер. 21-годишният мъж вече е с повдигнато обвинение за тероризъм. Като свидетели са привлечени и 14 негови сподвижници.

Арабистът проф. Владимир Чуков определи случая като много сериозен. Той обясни пред БНТ, че в България подобен тип обвинения не са много чести. По негово мнение сериозни промени от предишните години у нас няма. Ние не сме действен член на антитерористичната коалиция, нямаме присъствие в Сирия.

Чуков обясни, че всеки, който е извършил престъпление срещу човечеството на територията на Сирия и вече е в друга страна, би трябвало да понесе последствие. Това вече се вижда в страни като Германия и Холандия.

По данни на българските служби за сигурност, Мохамед е бил вербуван да извърши терористичен акт в България. Това се е случило при посещението му в Сирия, където се намира неговият баща, сочен за командващ в структурите на ИДИЛ. До момента той не е проявявал признаци на някакъв радикализъм, споделят хора, които го познават.
Сподели:

Коментари (0)

Столицата осъмна с билбордове в подкрепа на ЦСКА срещу "сините"

Столицата осъмна с билбордове в подкрепа на ЦСКА срещу "сините"

Акцията се е случила в тъмните часове на деня, а някои местата за разполагане на рекламите на отбора са повече от любопитни

Бонев: Кризата с боклука в столицата не е решена, а се задава такава и със снегопочистването

Бонев: Кризата с боклука в столицата не е решена, а се задава такава и със снегопочистването

За лидера на "Спаси София" има и по-страшна картина от тази с отпадъците. В София има само с 4 снегорина, а това е крайно недостатъчно за предстоящата зима.

Майката на изчезналото на Витоша момиче смята, че не е избягало, а си е тръгнало

Майката на изчезналото на Витоша момиче смята, че не е избягало, а си е тръгнало

И тази сутрин планински спасители и доброволци потеглят към планината. Майката на Стефани сподели, че дъщеря ѝ често ходи по планините, тренира спортно катерене и е подготвена физически.