22 Юни, 2026

Властите на Москва отчаяни, не виждат края на битката с Covid-19

Властите на Москва отчаяни,  не виждат края на битката с Covid-19

В същото време управниците в Русия виждат край на пандемията след стартиране на ваксинацията

Заместник-кметът на Москва Анастасия Ракова заяви, че все още не се вижда край на борбата с пандемията, предаде ТАСС.

В същото време властите в руската столица очакват да победят коронавируса през следващите няколко месеца, включително чрез стартиране на ваксинацията.

"Вече девет месеца се борим с тази инфекция. Нашият маратон продължава, докато засега не му се види края", каза Ракова в понеделник на XIII Всеруската научно-практическа конференция с международно участие "Медицина и качество - 2020". В същото време Ракова изрази надеждата, че е възможно епидемията в Москва да бъде победена през следващите няколко месеца, тъй като вече е започнала масова ваксинация.

"Пандемията е време на предизвикателства, с които целият свят, включително нашата страна и градът, се сблъскаха за първи път. За да се справим с тези предизвикателства, трябваше да преустроим изцяло цялата здравна система на града", каза заместник-кметът.

Най-важното в този процес беше "скоростта на реакция и бързата промяна във всички установени правила", каза тя. "Вероятно системата на здравеопазването никога не е трябвало да се променя толкова бързо и да взима нови решения. Важно е не само да бъдем готови за бърза промяна на правилата на играта, технологиите и методите, отчитайки променящата се ситуация. Изключително важно е тези технологии да бъдат въведени възможно най-бързо в работата на лекаря," добави заместник-кметът.

По думите й в Москва функциите на здравната система са сериозно разширени - тя поема отговорност не само за лечението на пациента, но и за неговото санитарно и епидемиологично осигуряване.

"В началото на пандемията трябваше да формираме нова система за управление на всички процеси. <...> Цялата работа, започвайки със съмнения и осигуряване на лекарства, се организира за всеки отделен пациент. В центъра на системата е човекът. За нас беше много важно в началото да осигурим пълна подкрепа за пациента. ", - подчерта тя.

Според Ракова всички нови технологии, въведени в здравната система по време на пандемията, "ще бъдат полезни и в мирно време". Те спестяват значително време за лекарите. Регистрите, които в момента се съставят за пациенти с коронавирус, ще бъдат полезни в бъдеще за пациенти с грип и други инфекциозни заболявания.

"Пандемията е не само време на предизвикателства, но и нови възможности, от които се опитахме да се възползваме, мисля, на 100%. <...> Едва през януари тази година на международна конференция обсъдихме перспективите за въвеждане на изкуствен интелект. Но дойде пандемията постави всичко на мястото си. Днес изкуственият интелект, дигиталното зрение се превърнаха в рутинна функция на здравеопазването в Москва "- каза заместник-кметът.

(източник: БГНЕС)

Сподели:
Почина "Маестрото" - бившият председател на американския Федерален резерв

Почина "Маестрото" - бившият председател на американския Федерален резерв

Дългогодишният председател на Федералния резерв Алън Грийнспан се превърна в един от най-влиятелните икономически политици на своята епоха

Business Insider: Крим в изолация – ударите с дронове нарушават логистиката на полуострова

Business Insider: Крим в изолация – ударите с дронове нарушават логистиката на полуострова

В Севастопол, където живеят около 580 хиляди души и са разположени ключови руски военни бази, местната окупационна администрация също обяви вечерни ограничения за работата на обществения транспорт, търговските обекти и заведенията за хранене.

Трудният път за постигането на мира между САЩ и Иран

Трудният път за постигането на мира между САЩ и Иран

Създадена е комуникационна линия за осигуряване на безопасно преминаване на кораби през Ормузкия проток. Крайният успех на преговорите е свързан със спирането на огъня в Ливан и подкрепата на Израел.

Коментари (0)