22 Август, 2026

Властите в РСМ почетоха Гоце Делчев, има спрени българи на границата

Властите в РСМ почетоха Гоце Делчев, има спрени българи на границата
Гоце Делчев

Българската делегация се води от вътрешния министър Иван Демерджиев

Управляващите в РС Македония се поклониха пред гроба на големия български революционер и водач на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) Гоце Делчев.

На днешната дата се навършват 151 години от рождението му.

Правителствената делегация, която положи венци и цветя пред саркофага на Гоце Делчев в храма „Свети Спас“, се води от премиера Димитър Ковачевски, вицепремиера Артан Груби и вътрешния министър Оливер Спасовски. На церемонията присъства и главата на Църквата на Северна Македония архиепископ Стефан.

"Идеалите на великия визионер Гоце Делчев, който преди повече от век разбираше света като поле за културен прогрес между народите, са разбираемо завещание и пътна карта за политиките на правителството на Република Северна Македония, основани на диалог и уважение, като висши културни и цивилизационни придобивки." - написа Ковачевски във Фейсбук.

Според него посланията на Гоце Делчев са актуални и днес. „И те са свещено задължение за всички, докато изграждаме РСМ в общество за всички граждани и я интегрираме, след най-големия съюз за сигурност НАТО, който вече е реалност и като пълноправен и равноправен член на Европейския съюз.“ - се казва в поста на Ковачевски.

Президентът Стево Пендаровски също съобщи във Фейсбук, че е положил „свежи цветя“ на гроба в църквата „Свети Спас“.

За Оливер Спасовски Гоце Делчев е синоним на храброст, посветеност, просветителство и лидерство. Вътрешният министър определя водача на ВМОРО като свой „учител“, от който има още какво да попие.

Гоце Делчев бе почетен и от лидера на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.

Той се възползва от случая, за да отправи обвинения към София, защото българските политици връщали двустранните отношения в Средновековието. Според него те се опитват да трупат актив и се превръщат в циркаджии.

„Вашите политици трябва да дадат отговор, защото те са тези, които ни връщат в Средновековието, а не ни пренасят в 21 и 22 век. Вместо да говорят за изкуствен интелект, да говорят за икономика, да говорят за по-добро образование и обмен на опит и технологии, за да предадат опита в процеса на присъединяване към ЕС на нас, македонците и Македония, те ни връщат обратно в средните векове… Вместо да са политици от 21 век, те стават циркаджии.“ - каза Мицкоски.

И през тази година българи и граждани на РСМ почитат паметта на големия революционер отделно, а мерките за сигурност са безпрецедентни.

Българската делегация се води от вътрешния министър Иван Демерджиев, който заяви, че Скопие е отказало съвместното поклонение. „Силно се надявам, че следващия път заедно ще поднесем цветя на гроба на Гоце Делчев. Предложих това да се случи и днес, но то не се възприе от македонската страна, но много вярвам, че следващата година няма да е така.“ - каза той.

Очаква се около 100-150 българи да се поклонят пред гроба на водача на ВМОРО. Министър Демерджиев съобщи, че има данни за спрени българи по границата с РСМ. „За мен са важни две неща - не само дали ще бъдат спрени, а и как ще бъдат обработени техните документи.” - посочи той.

Сподели:
България се включва в годишното учение на EUFOR в Босна и Херцеговина

България се включва в годишното учение на EUFOR в Босна и Херцеговина

Целта на учението, в което участват 24 държави, е да демонстрира готовността на силите на ЕС и да потвърди дългосрочната им подкрепа за поддържането на сигурна и стабилна среда на континента

Удар без нито един патрон: Украински МиГ-29 свали „Шахед“ само с въздушната струя

Удар без нито един патрон: Украински МиГ-29 свали „Шахед“ само с въздушната струя

Изчерпването на бордовите боеприпаси обикновено означава прекъсване на мисията. В конкретната ситуация обаче пилотът е избрал да използва физиката на самия самолет

Русия удари и тази нощ Киев, има жертви

Русия удари и тази нощ Киев, има жертви

Освен в украинската столица, в редица други региони са имали безсънна нощ - обявена въздушна тревога заради вражеска захлаха

Коментари (0)