8 Декември, 2025

Влязоха в сила най-суровите санкции на САЩ срещу Иран

Влязоха в сила най-суровите санкции на САЩ срещу Иран

Майк Помпео

Петролът и банките под прицел

Износът на ирански петрол и финансовите транзакции с Ислямската република попадат от днес под прицела на САЩ.

Най-строгите американски наказателни мерки, които влязоха в сила от полунощ, визират всяко чуждестранно физическо лице или компания, които правят бизнес с Иран в голям брой отрасли, принуждавайки компаниите да избират между иранските си инвестиции и достъпа до американския пазар, отбелязва Франс прес, цитирана от БНР.

Вашингтон възстанови и всички санкции, вдигнати по силата на ядреното споразумение от 2015 година, след като президентът Доналд Тръмп изтегли САЩ от сделката.

На 2 ноември държавният секретар Майк Помпео обяви, че САЩ временно ще освободят осем страни, без да уточнява кои, от действието на петролните санкции. САЩ няма да изключат страните от ЕС от антииранските петролни санкции, а списъкът на осемте, които ще бъдат освободени от ограниченията, ще бъде публикуван на 5 ноември, допълни той.

Помпео е убеден, че влизащите в сила американки санкции ще принудят Техеран да промени поведението си на международната сцена.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски пристигна за среща с европейски лидери в Лондон

Зеленски пристигна за среща с европейски лидери в Лондон

Очаква се в британската столица Зеленски да проведе разговори с британския премиер Киър Стармър, президента Еманюел Макрон и германския канцлер Фридрих Мерц

Кремъл стяга информационната примка - забрани FaceTime и Snapchat

Кремъл стяга информационната примка - забрани FaceTime и Snapchat

Това е може би последната мярка, обявена от държавния регулатор, "Роскомнадзор", която реално е най-новата стъпка в целенасочените усилия на Москва да засили контрола върху онлайн комуникациите

Брюксел отхвърли нападките на Мъск, който поиска "ликвидация на ЕС"

Брюксел отхвърли нападките на Мъск, който поиска "ликвидация на ЕС"

 Същевременно говорителката на ЕС Паула Пиньо отбеляза, че „да изразяваш дори напълно безумни мнения" също е част от свободата на словото.