27 Април, 2025

От ВМРО пишат до СЕМ, не искат медиите да превеждат македонския език

От ВМРО пишат до СЕМ, не искат медиите да превеждат македонския език

Мария Цветкова и Красимир Богданов

„Македонският“ е констатирана от научните среди регионална норма на българския език и подобни практики на български медии подриват официалната държавна позиция.
Подобни позиции на български медии е обида за българите в Македония.

Такова обръщение към председателя на Съвета за електронни медии Бетина Жотева, изпратиха чрез официално писмо народните представители от ВМРО Мария Цветкова, която е и зам.-председател на Комисията по култура и медии и Красимир Богданов – зам.-председател на Комисията по външна политика в НС. В него те цитират и конкретни примери за предавания в български медии в национален ефир. Които разпространяват антибългарски позиции и пропаганда по актуалния казус с ветото. Вето, което България наложи на РС Македония за членство в ЕС.

Смятаме, че системното налагане на подобни тези от български медии е обида за българите в Република Северна Македония, които десетилетия наред са репресирани за това, че отстояват българската си идентичност и не са се пречупили, въпреки жестоките опити за налагане на чужда етническа и национална самоличност. Чрез подобни твърдения се осквернява паметта на стотиците хиляди български герои загинали за Освобождението на Македония и националното обединение на България. Опетнява се паметта на македонските българи, изтезавани и убивани заради българското си самосъзнание в лагерите на смъртта в Титова Югославия.

Припомняме, че преди две седмици, благодарение и на активната позиция на ВМРО, държавата отказа да даде зелена светлина за старт на преговори на измисления македонизъм в РС Македония, а не на нашите братя отвъд югозападната граница.

А причината е яростната антибългарска политика и институционализирането на език на омразата срещу България. Както и откритото нарушаване на нормите на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г. Присвояването на исторически личности и откритото и тенденциозно изкривяване на историческата истина за нас са непростими. А още по-непонятно и неразбираемо е налагането на подобни норми в българския ефир.

Цветкова и Богданов призовават СЕМ да направи нужното тези практики да бъдат прекратени. Като подчертават, че това не е опит за политически натиск от страна на депутатите или ВМРО, както и начин за намеса в редакционната политика на медиите. Това е принципна позиция, базирана на официалната държавна, както и на доказани от научните среди констатации.

Сподели:

Коментари (0)

Би Ти Ви: Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп - младши

Би Ти Ви: Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп - младши

Лидерът на ГЕРБ бил забелязан да влиза в хотела, в който тече бизнес срещата на компанията "Нексо", в която участва младият Тръмп

Какво си казаха председателят на Европейския съвет и българският президент?

Какво си казаха председателят на Европейския съвет и българският президент?

Срещата между Румен Радев и Антониу Коща се проведе на „Дондуков“ 2

Новите съпредседатели на „Да, България“ са Ивайло Мирчев и Божидар Божанов

Новите съпредседатели на „Да, България“ са Ивайло Мирчев и Божидар Божанов

Новите имена станаха ясни, след като двама от претендентите - Елисавета Белобрадова и Надежда Йорданова, се оттеглиха от надпреварата. Националната конференция определи и основните насоки за развитието в следващите 3 години.