16 Януари, 2026

ВМРО прати писмо до европейските институции след скандалното изказване на Дачич

ВМРО прати писмо до европейските институции след скандалното изказване на Дачич

В него патриотите изтъкват, че правата на малцинствата са неразделна част от европейските ценности и очакват адекватна реакция от тях

Българската делегация на ВМРО в Европейския парламент изпрати писма до европейските институции относно скандалното изказване на външния министър и вицепремиер на Сърбия Ивица Дачич, съобщават от партията.

Сръбският вицепремиер попита за какви права на българи в Сърбия говори България, а точните му думи бяха: „За какви вътрешни работи днес се говори в Европейския съюз? Там имате едни българи, които в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но, България на всяка среща на Европейския съвет, поставя въпроса за правата на българското национално малцинство.

В едно от писмата, адресирано до посланика на Сърбия към Европейския съюз Ана Хрустанович, делегацията на ВМРО в групата на Европейските консерватори и реформисти отправя апел към правителството в Белград за извинение. Ако Сърбия иска да бъде част от Европейския съюз, то тя трябва да разбере, че по въпроса с правата на българското малцинство няма място за компромис, категорични са воеводите.

„Такова поведение е скандално. Правата на малцинствата са неразделна европейска ценност. Твърденията на Дачич и действително политиката за малцинствата в Сърбия, са несъвместими с членство в Европейския съюз“, казват още в писмото си представителите на ВМРО в ЕП.

Те са отправили и въпрос с искане за писмен отговор до Службата за външно действие към ЕП относно продължаването на преговорите за присъединяване на Сърбия към ЕС. В него е описан случаят и се пита дали Службата е запозната със скандалните изказвания на Ивица Дачич и смята ли тези действия за съвместими с преговорите за присъединяване към ЕС. И последен въпрос, отправен от делегацията на ВМРО в ЕП – ще бъдат ли отразени в предстоящия доклад за напредъка на Сърбия тези неприемливи изказвания на външния министър Дачич?
Сподели:

Коментари (0)

Застудява със студен вятър, дъждът от север ще се обръща в сняг

Застудява със студен вятър, дъждът от север ще се обръща в сняг

Температурите ще спадат и към 14 ч. ще са от минус 3° - минус 2° в североизточните до 8°-10° в крайните югозападни райони, в София – около 8°

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.