22 Декември, 2025

ВМС на ВСУ: Играта на „лудия Иван“ е национално развлечение за руснаците

ВМС на ВСУ: Играта на „лудия Иван“ е национално развлечение за руснаците

говорителят на ВМС на ВСУ Дмитрий Плетенчук / Колаж УНИАН, скриншот

Балтийско море вече уверено може да се нарече вътрешно море на Алианса

През последно време в Балтийско море имаше няколко диверсии, вероятно свързани с РФ.

Както отбеляза в ефира на FREEДOM говорителят на ВМС на ВСУ Дмитрий Плетенчук, изненади от Русия са напълно възможни, но Балтийско море фактически може да се счита за вътрешно море на НАТО.

"Познаваме съседа си. Играта на „лудия Иван“ е национално развлечение за руснаците. Страхът на близките съседи е част от геополитическата стратегия на РФ. Що се отнася до провокациите в Балтийско море, изненади от тези „прекрасни хора“ могат да се очакват денонощно. Но по отношение на Балтийско море – тук прозорецът им на възможности вече доста се стесни. С влизането на нови държави в НАТО, фактически Балтийско море вече уверено може да се нарече вътрешно море на Алианса“, каза Плетенчук.

Според него, след като в НАТО се присъедини и Швеция, се наблюдава засилване на войнствената реторика в пропагандистките предавания на РФ, насочени предимно към вътрешната аудитория на Русия.

"Връщайки се към реалността, наблюдаваме няколко случая, които вероятно са свързани помежду си и представляват част от една система. Става дума за случаи, свързани с повреждане на комуникационни системи и електроснабдителни линии, преминаващи през акваторията на Балтийско море. Можем ли вече да говорим за системност? Вероятно да, защото случаите вече са достатъчно много“, заяви Плетенчук.

Той добави, че реакцията на цивилизования свят е налице. В момента се обсъжда засилването на присъствието на НАТО в Балтийско море, включително с постоянна групировка от кораби.

 

Сподели:

Коментари (0)

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

Файненшъл таймс: Как бавният Париж изненада решителния Берлин

На срещата на върха в Брюксел се реши да се отпусне на Украйна кредит в размер на 90 млрд. евро. Анонимен представител на Елисейския дворец настоя, че Макрон е изиграл решаваща роля в сключването на сделката.

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Изгориха руски самолети Су-30 и Су-27 за около 100 млн. долара на летището в Липецк

Планирането на специалната операция на летището край Липецк отне две седмици, отбелязаха от Главното разузнавателно управление (ГРУ) на украинското Министерство на отбраната

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

Нова Зеландия сключи споразумение за свободна търговия с Индия

„Това уникално споразумение, което се сключва веднъж в поколение, създава възможности, каквито новозеландските износители никога не са имали в Индия“, подчерта новозеландският министър на търговията и инвестициите