25 Април, 2026

Прокуратурата обжалва отказа на СГС да заличи регистрацията на БНС-Еделвайс

Прокуратурата обжалва отказа на СГС да заличи регистрацията на БНС-Еделвайс

Предстои насрочване на делото на втора инстанция

Софийска градска прокуратура (СГП) внесе въззивна жалба срещу решението на съда от 16.02.2021 г., с което е постановен отказ за прекратяване на регистрацията на сдружение с нестопанска цел БНС-Еделвайс на основание чл. 13, ал.1, т. 3, б. „б“ от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), вр. чл. 44, чл. 2, предл. четири, шест, седем и десет от Конституцията на Република България и вр. чл. 30, чл. 1, изр. 1 ЗЮЛНЦ, предаде БГНЕС.

СГП иска от Апелативен съд - София-град да отмени решението на първата инстанция като неправилно и незаконосъобразно и постановено след неправилна преценка и анализ на събраните по делото доказателства. Изложени са и мотиви за това, съобщиха от прокуратурата.

СГП намира, че дейността на БНС-Еделвайс е противоконституционна, различава се от декларираното в устава, като целите и дейностите се ползват за прикритие на действително целящи действия, насочени към разпалване на расова, етническа и религиозна вражда, а съдът не е направил необходимото да сравни съдържанието на устава с практическата дейност на самата партия.

Предстои насрочване на делото на втора инстанция.
Сподели:

Коментари (0)

Василев за Кандев: Ако някой си върши работата, му спретват дело с фалшиви свидетели

Василев за Кандев: Ако някой си върши работата, му спретват дело с фалшиви свидетели

"Незабавната смяна на Висшия съдебен съвет и изчистването на съдебната система от всички джуджета са единственият път към това да имаме богата, справедлива и европейска България"

Апелативният съд окончателно остави в затвора Евелин Банев-Брендо

Апелативният съд окончателно остави в затвора Евелин Банев-Брендо

Срещу Банев има три влезли в сила присъди за наркотрафик и пране на пари

Мирчев и Божанов сезират прокуратурата заради разследване със записи „Чолаковгейт“

Мирчев и Божанов сезират прокуратурата заради разследване със записи „Чолаковгейт“

Сигналът стъпва на журналистически разкрития, направени от BIRD по-рано днес, под заглавие „Чолаковгейт: Правосъдие срещу пари“