22 Юли, 2026

Приеха да дадем още стари ракети на Украйна, на ход са депутатите в пленарна зала

Приеха да дадем още стари ракети на Украйна, на ход са депутатите в пленарна зала

България да предостави още военна помощ на Украйна, реши на извънредно заседание Комисията по отбрана в Народното събрание. Сред предоставяната помощ са и зенитни ракети и зенитни комплекси от резервите на българската армия, които са с отпаднала необходимост.

Намеренията логично предизвикаха недоволство от стана на опозицията в лицето на БСП, "Възраждане" и ИТН, които обвиниха управляващите в това, че застрашават отбранителните способности на България, а самото заседание необяснимо било свикано в изключително спешен порядък - само два часа след внасянето на предложението в деловодството.

Предложението е внесено днес по обяд и е подписано от ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС, като е подписано включително и от лидерите Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски.

Очаква се конкретният списък да бъде готов през януари или февруари, като ще го изготви военното министерство. От ведомството уверяват - всичко, което ще се дава, е ненужно, неизползваемо и дори държавата трябва да даде пари за обезвреждането на това въоръжение.

В предложението е записано още, че България ще поиска от съюзниците си разполагане на ПВО и противокорабни ракетни системи, които да укрепят отбранителните ни способности.

Предвидено е и обучение на украински военни, но идвали у нас без въоръжение и техника, по четири роти годишно или общо 160 души.

Сега окончателното решение е в ръцете на депутатите в пленарна зала.
Сподели:
Студент фронт над цялата страна, в 8 области у нас е обявен оранжев код за опасно време

Студент фронт над цялата страна, в 8 области у нас е обявен оранжев код за опасно време

Ще се развива купесто-дъждовна облачност - до 65 литра дъжд на места, гръмотевични бури и градушки, термометрите тръгват надолу

Противоминната военноморска група в Черно море унищожи дрон край Ахтопол

Противоминната военноморска група в Черно море унищожи дрон край Ахтопол

Водолазният екип на кораба го опознава като дрейфащ безпилотен летателен апарат със счупено крило

 МВнР се оправдава пред Иран: България не предприема враждебни действия

МВнР се оправдава пред Иран: България не предприема враждебни действия

По съществуващия дипломатически канал бяха представени позициите на Техеранн по този чувствителен въпрос

Коментари (0)