8 Юни, 2026

3 шведски самолета и хеликоптер гасят избухналия отново пожар край Сунгурларе

Снимката е илюстративна: МО

Днес възникна ново огнище – трети пожар в смесена широколистна и иглолистна гора, далеч от населените места. Районът е труднодостъпен и гасенето на огъня се извършва на ръка.

След цяла нощ неуморна работа огнеборците успяха да локализират двата фронта на пожара в община Сунгурларе – над село Скала и край село Бероново

Снощи около 40 жители на с. Скала бяха евакуирани и прекараха нощта в бившия ловен дом в центъра на селището, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Днес обаче възникна ново огнище – трети пожар в смесена широколистна и иглолистна гора, далеч от населените места. Районът е труднодостъпен и гасенето там се извършва на ръка.

В потушаването отново се включват въздушни средства – три шведски самолета и един хеликоптер „Black Hawk". На терен помагат и 30 военнослужещи.

По обед ситуацията в Скала показва следите от стихията – една къща е напълно изпепелена, а по околните хълмове все още тлеят отделни огнища. Евакуираните вече са се завърнали по домовете си.

„В момента работят 21 пожарни автомобила с екипи, подпомагани от Министерството на отбраната. Очакваме пристигането на 3 самолета и хеликоптер. Опасност за населените места няма", увери ст. комисар Любомир Баров, зам.-директор на ГДПБЗН.

Комисар Николай Николаев, директор на РДПБЗН – Бургас, припомни, че евакуацията е извършена превантивно заради силния вятър, който е довял пожара в селото: „Огънят беше на метри от къщите. Още същата нощ с над 8 екипа в селото подсигурихме ситуацията, за да може хората да се върнат спокойно."

За местните обаче преживяното остава драматично. Алдин Алиев, жител на Скала, споделя: „Страшно е, защото има и пострадали къщи. Една от тях я познавам лично – собственикът я строеше за децата си. Ужасно е, не го пожелавам на никого."

 

Сподели:
Демерджиев:  Решението на Георги Кандев ме изненада. Той не изложи пред мен мотиви

Демерджиев: Решението на Георги Кандев ме изненада. Той не изложи пред мен мотиви

Вътрешният министър съобщи, че заявената оставка ще бъде приета.

Ивайло Мирчев: Напускането на Кандев е предупреждение, че МВР се връща под политически и задкулисен контрол

Ивайло Мирчев: Напускането на Кандев е предупреждение, че МВР се връща под политически и задкулисен контрол

Случаят „Кандев“ не е кадрови епизод..., а последиците ще бъдат сериозни - за сигурността на гражданите, борбата с престъпността и за доверието в държавата

Йотова се ядоса на Брюксел заради 9-те проекта за модернизация на армията по SAFE

Йотова се ядоса на Брюксел заради 9-те проекта за модернизация на армията по SAFE

По думите на президента, от Европейската комисия все пак са дали уверение, че ще има втора част на програмата, SAFE+, в която ще могат да се включат български компании

Коментари (0)