Десетки военни лидери от държави, които желаят да помогнат за опазването на евентуално примирие между Русия и Украйна, ще се срещнат във Великобритания, за да обсъдят плановете за мироопазващи сили.
Очаква се министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър, който е съводещ на усилията за формиране на т.нар. "коалиция на желаещите" заедно с френския президент Еманюел Макрон, да говори на срещата с около 30 военни на високи позиции.
Тя се провежда на фона на огромни въпроси относно това какво може да направи групата, след като руският президент Владимир Путин поиска прекратяване на западната военна помощ за Украйна като условие за всяко спиране на бойните действия, предаде АФП.
Русия отрича възможността да приеме каквито и да било чуждестранни войски на украинска територия като част от споразумение за прекратяване на огъня.
Стармър и Макрон се стремят да изградят коалицията, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп започна преки преговори с Москва миналия месец за прекратяване на тригодишната война.
Те твърдят, че коалицията е необходима, заедно с подкрепата на САЩ, за да предостави на Украйна гаранции за сигурност, които да възпрат Путин от нарушаване на евентуално примирие.
Но по време на 90-минутния разговор на 18 март руският президент казал на американския си колега, че всеобхватното споразумение ще зависи от това Западът да спре всякаква военна помощ и разузнаване за Украйна, казаха от Кремъл.
Путин обяснил на Тръмп, че за да може да се постигне пълно прекратяване на огъня, на Украйна не трябва да се позволява да се превъоръжава и там да спре задължителната мобилизация.
Русия се съгласи на 30-дневно ограничено спиране на ударите по електропреносната мрежа на Украйна, но на 19 март Украйна и Русия се обвиниха взаимно, че продължават да нанасят удари по енергийните си инфраструктури.
Стармър и Макрон заявиха, че са в готовност да разположат британски и френски войски на територията на Украйна.
Правителството на Обединеното кралство съобщи, че „значителен брой“ държави са готови да направят същото, но не е ясно колко точно са желаещите.
Великобритания очаква повече от 30 държави да имат принос за коалицията под някаква форма.
Коментари (0)