Учението „Steadfast Dart 25“ демонстрира бързо разполагане на съюзните сили на Югоизточния фланг на Алианса
„Учението „Steadfast Dart 25“ на НАТО демонстрира намерението на Алианса да подобри процедурите си, с цел скъсяване на времето за разполагане на съюзните сили на Югоизточния фланг на НАТО. То е ярко доказателство за адаптиране способностите на НАТО за възпиране и, ако е необходимо, за изграждането на устойчива отбрана на цялата зона на НАТО“.
Това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов в деня за медии и гости на учението, който се проведе в учебен център „Црънча“ на 13 февруари. Той наблюдава действията на български и испански военнослужещи от силите за специални операции.
Заедно с него на учението бяха заместник-началника на щаба по планирането на Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол генерал-майор Джон Кларк, заместник-командира на Корпуса за бързо развръщане на силите на НАТО в Италия генерал-майор Елдън Милар, командира на Съвместното командване на специалните операции на Испания генерал-майор Анхел Ересуело и командира на Съвместното командване на силите за специални операции (СКСО) бригаден генерал Божидар Бойков.
Учението на Съюзните сили за реагиране „Steadfast Dart 2025“ се провежда от 8 януари до 22 февруари на териториите на България, Гърция и Румъния и в него участват над 10 000 военнослужещи от 9 държави-членки на НАТО. В България отделни епизоди от учението се провеждат в пет войскови района.
„С участието си в това учение България още веднъж доказва, че е надежден партньор. Една от нашите задачи, която е доста сериозна за нас, е да тестваме процедурите за поддръжка от страната домакин,“, каза генерал-лейтенант Михаил Попов.
„Сами видяхте лекотата, с която съвместни екипи от българските и испанските сили за специални операции изпълняваха тактически действия. Винаги, когато работят професионалисти, нещата изглеждат лесни, но трябва да бъдете сигурни, че зад това стоят много часове тренировки, много труд и истинска отдаденост“, посочи заместник-началникът на отбраната.
Той благодари на командира на СКСО за логистичното осигуряване на формированията от Съюзните сили за реагиране на НАТО и за успешното участие на военнослужещите от Специалните сили в съвместната подготовка за изпълнението на задачи при провеждане на специални операции заедно с техните испански колеги. /БГНЕС
Още от България
Йорданова: Кабинетът постави средната класа в риск от повече дълг и нови данъци, България - по-слаба на международната сцена
“Демократична България” остава ефективна и конструктивна дясна опозиция в Народното събрание, категорична е Надежда Йорданова
Президентският вот: битка за разпадащите се политически лагери или стартова площадка за нещо друго
Голямата интрига на президентските избори може да се окаже не просто кой ще стане президент, а кой ще оцелее политически след тях
Радостин Василев: Йотова за нищо на света не трябва да бъде избрана за президент, тя е секретарка на Радев
Обявяване на кандидатурата ми за президент е като прелюдия към обединение. Иска ми се да седна в всички кандидати на дебат, но това не може да се случи