3 Юни, 2026

Военният „Спартан” транспортира болно дете от Антверпен до София, с екип от ВМА на борда

Снимка: архив

"Екипажът в състав: командир – капитан Йордан Димитров, помощник-командир – майор Евгени Златанов, и борден инженер майор Мирослав Пипев, както и медицинската сестра от ВМА сержант Мария Борисова, изпълниха успешно мисията по авиомедицинска евакуация."

Дете, което беше на лечение в белгийския Антверпен, днес беше транспортирано до България със самолет „Спартан“, съобщиха от Министерството на отбраната (МО).

Задачата бе поверена на екипаж от 16-а транспортна авиобаза – Враждебна.

Състоянието на малкия пациент позволи връщането му в България с медицински екип и в подходящи условия на борда на самолета, които гражданската авиация не може да осигури.

"Военнотранспортният самолет „Спартан“ излетя в 8.02 ч. днес от летище „Васил Левски“ в София. Полетът беше по маршрут София-Антверпен, Белгия-София. На борда на самолета беше придружаващ медицински екип от Военномедицинската академия и СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ с необходимата медицинска апаратура." - уточняват от министерството.

Самолетът кацна в 16.35 ч. обратно на летище „Васил Левски“ в София.

"Екипажът в състав: командир – капитан Йордан Димитров, помощник-командир – майор Евгени Златанов, и борден инженер майор Мирослав Пипев, както и медицинската сестра от ВМА сержант Мария Борисова, изпълниха успешно мисията по авиомедицинска евакуация." - допълват от МО.

 

Сподели:
Ивайло Мирчев: Нужно е намаляване на разходите - основно в сектор "Сигурност"

Ивайло Мирчев: Нужно е намаляване на разходите - основно в сектор "Сигурност"

Правителството следва да направи истински опит и за намаляване на финансовите ангажименти по договора с „Боташ“

Bird: Депутат на Радев едновременно представлява България и Казахстан

Bird: Депутат на Радев едновременно представлява България и Казахстан

Рашко Динков положи клетва като депутат на 30 април 2026 г. Въпреки това в актовете на Министерския съвет не се открива решение за оттегляне на съгласието той да изпълнява функциите на почетен консул на бившата съветска република

Асен Василев към властта: Ако не можете да вържете бюджета, тръгвайте си и дайте на някого, който може

Асен Василев към властта: Ако не можете да вържете бюджета, тръгвайте си и дайте на някого, който може

По темата за свръхдефицита, той коментира, че през 2023 г., Гълъб Донев беше премиер, а Росица Велкова министър на финансите, тогава те обявиха, че дефицитът е 6,8%...

Коментари (0)