17 Март, 2026

Военните в шах - някой атакува танкери в Оманско море

Военните в шах - някой атакува танкери в Оманско море

44-души бяха евакуирани от два танкера в Оманско море днес, след като на корабите избухнаха експлозии, предаде Би Би Си. 

Иран заяви, че е оказал помощ на два чуждестранни танкера, претърпели злополука тази сутрин в Оманския залия, като е спасил 44 моряци.

Пети американски флот съобщи, че е получил сигнали за бедствие от два нападнати петролни танкера в залива, на които оказва помощ.

Инцидентът идва един месец, след като четири танкера с нефт бяха нападнати край ОАЕ.

По-рано британската организация за безопасност на морските търговски операции предупреди днес, че в Оманския залив е станал инцидент и призова за изключително внимание на фона на напрежението между САЩ и Иран.

Танкер, нает от тайванската държавна петролна компания за превозване на гориво от Близкия изток, беше нападнат днес, заяви висш служител на фирмата, цитиран от Ройтерс и БТА.

Според директора на нефтохимическия бизнес отдел на "Си Пи Си Корпорейшън" У Ифан има подозрения, че норвежкият танкер "Фронт алтеър" (Front Altair), превозващ 75 000 тона нафта, е бил ударен от торпедо. По думите му всички членове на екипажа са спасени и евакуирани.

Тайванският танкер за последно е бил забелязан в Оманския залив край бреговете на Иран, след като е бил натоварен в Обединените арабски емирства, показват корабни данни.

Сподели:

Коментари (0)

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

Хиляди американски морски пехотинци се насочват към Иран

САЩ изпращат значителни военни подкрепления в Близкия изток, нанесоха мощен удар по всички военни обекти на остров Харг

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

WSJ: Русия значително разшири военната подкрепа за Иран 

Освен това Москва консултира Техеран относно тактиката за използване на безпилотни апарати, като се взема предвид опитът от използването на дронове във войната срещу Украйна.

Канада може да се присъедини към ЕС

Канада може да се присъедини към ЕС

Забележката на Баро за Канада не беше представена като конкретно политическо предложение, а като част от по-широк аргумент, че ЕС се утвърждава като „трета суперсила“