24 Ноември, 2024

Военният експерт Марк Вояджър: Може да има много инциденти като този в Полша, ако НАТО не втвърди курса спрямо Русия

Военният експерт Марк Вояджър: Може да има много инциденти като този в Полша, ако НАТО не втвърди курса спрямо Русия

Ситуацията може да ескалира

Може да последват много инциденти като този в Полша, ако НАТО не предприеме по-твърд курс и не отправи силни сигнали към Русия. Това заяви пред БНТ военният анализатор Марк Вояджър – бивш съветник на американската армия в Европа.

"Безспорно това беше един от най-напрегнатите моменти - след новините снощи за ракетния удар в Полша. Много анализатори на Запад дори го сравняват с напрежението около кубинската ядрена криза от 1962 г. Снощи имаше съмнения, че ако постъпят доказателства, че това е руска ракета и ударът е умишлен, Полша ще поиска задействане на чл. 4, а после и чл. 5 на НАТО, ако прецени че тази ситуация застрашава националната сигурност на Полша и Алианса." – каза той.

Ситуацията може да ескалира извън контрол в следващите дни и месеци, ако Русия продължи с атаките срещу украинските градове. В един момент би могло отново да има подобна ситуация, затова НАТО ще засили противовъздушната отбрана както в Полша, така и по целия Източен фланг, обясни Вояджър.

"Тук говорим за подсилване на вече съществуващите системи за ПВО, вероятно и американските системи "Пейтриът", които могат да се използват и за противобалистична отбрана, т.е. не само да свалят самолети или крилати ракети, а вече да могат успешно да поразяват цели, които се движат по балистична траектория - с много голяма скорост." –  коментира той.

Отдавана има искания НАТО да осигури поне частична защита на Украйна – например противоракетен чадър над западната част на страната. Гласовете в тази посока стават все по-силни, посочи анализаторът.

"Фактите за случилото се в Полша ще бъдат изяснени след публикуване на документацията и на данните - снимки на ракетата или ракети, които са паднали там. Много бързо ще стане ясно дали става дума за С-300 или за крилата ракета Х-101, която беше използвана в огромно количество при атаките срещу Украйна." – поясни експертът.

Той посочи, че руските удари срещу гражданската инфраструктура на Украйна целят тероризиране на населението, което да бъде оставено без електричество, интернет, вода и отопление на прага на зимния сезон.

"В този смисъл действията на Русия са терористични, бяха признати като такива от чешкия парламент, от балтийските държави. Тук има и едно недоволство на Путин от факта, че той е изолиран в геополитически план - не беше поканен на срещата в Бали на Г-20, която де факто вече е Г-19. Отстъплението от Херсон също е огромно унижение за руското командване, което съм убеден, че е допринесло за решенията на Путин." – каза още Марк Вояджър.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства