15 Януари, 2026

Военното министерство и ВМЗ сключват договор за обновяване на боеприпаси за близо 350 млн. лева

Военното министерство и ВМЗ сключват договор за обновяване на боеприпаси за близо 350 млн. лева

Това става ясно от решение на МС, публикувано в системата за правна информация

Министерският съвет (МС) възлага на "Държавна консолидационна компания" ЕАД да възложи на „Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД (ВМЗ) обновяването на съхранявани във въоръжените сили военновременни запаси, представляващи боеприпаси. Това става ясно от решение на МС, публикувано в системата за правна информация.

Обновяването на запасите да бъде извършено чрез сключване на договор между Министерството на отбраната и ВМЗ ЕАД за замяна на боеприпаси с новопроизведени такива от публичното предприятие, посочва се още в решението.

В изпълнение на сключения договор за замяна посочените в него боеприпаси на стойност 346 852 401,60 лв. с ДДС се прехвърлят в собственост на ВМЗ ЕАД. Предприятието трябва да извърши производството на боеприпаси, прехвърлянето на собствеността и предаването на същото количество боеприпаси на Министерството на отбраната по договора за замяна за период не по-дълъг от 36 месеца, гласи още решението.

По-рано този месец Министерският съвет прие наредба за условията и реда за създаване на ведомствени военновременни запаси на Министерството на отбраната.
Сподели:

Коментари (0)

НС реши: Лихвата по студентските кредити пада от 7% на 3%

НС реши: Лихвата по студентските кредити пада от 7% на 3%

На второ четене законът беше приет с пълно единодушие от 176 гласа "за". Възражение дойде само от ПГ на "Величие".

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

Надежда Йорданова: Честни избори с прокуратурата на Сарафов са невъзможни

От ПП-ДБ настояват да бъде върнат моделът от 2021 година, доказал най-честен изборен процес, а това означава 100 % машинно гласуване

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Борислав Цеков: Против съм изборни промени със сканиращи устройства в 12 без 5

Според преподавателя по конституционно право, при използването на единствено 100% машинен вот, без проверка след това, много трудно ще бъдат доказвани нарушения