22 Декември, 2025

Володимир Зеленски отказа телефонен разговор с Виктор Орбан

Володимир Зеленски отказа телефонен разговор с Виктор Орбан

Колаж: УНИАН

Според Сиярто, това искане е било отхвърлено „по начин, който е необичаен за дипломацията“

Офисът на президента на Украйна е отхвърлил предложението за телефонен разговор между президента Володимир Зеленски и премиера на Унгария Виктор Орбан. Това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от VEOL.

Сиярто отбеляза, че „малцина са направили повече за мирното уреждане на руско-украинския конфликт от Унгария“, като подчерта, че „няма решение на тази война на бойното поле – има само загинали хора, страдания и още разрушения“.

„Милиони хора загинаха, доставките на оръжие не промениха разпределението на силите, а реалността все още не е отворила очите на всички. Русия напредва, а руската армия постоянно заема нови и нови територии“, коментира безочливо той.

Сиярто припомни, че в средата на седмицата се е провел телефонен разговор между Орбан и руския президент Владимир Путин. Впоследствие унгарската страна е информирала украинския външен министър и ръководителя на Офиса на президента на Украйна за искането на Орбан да проведе разговор със Зеленски. Според Сиярто, това искане е било отхвърлено „по начин, който е необичаен за дипломацията“:

„На масата има предложение, което не е съществувало през последните хиляда дни. Едната страна го разгледа и го смята за приемливо, но другата страна зае позиция на отхвърляне.“

Отношенията между Украйна и Унгария - последни новини

Наскоро министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто се оплака пред руския външен министър Сергей Лавров от Зеленски. По думите му, Украйна е отхвърлила негово „мирно предложение“.

По-рано украинското външно министерство заяви, че Киев не се нуждае от посредници за контакт с избрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Това беше в отговор на твърдението на Будапеща, че Унгария полага усилия, за да помогне на Тръмп в реализирането на целта му да прекрати войната в Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

"Военната разузнавателна служба увеличава ударните санкции върху енергийния сектор на държавата-агресор, която е пряко замесена във финансирането на войната ", заяви източник

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

През последните 30 години РС Македония е променяла няколко пъти конституцията си, знамето си, името си, а да не говорим дори за поредицата от национални отстъпки, които са направени, оплака се македонският външен министър

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

„Седейки тук днес, не бих твърдял с увереност, че ще стигнем до мирно решение. Мисля, че има голяма вероятност да го направим, и голяма вероятност да не го направим“, заяви вицепрезидентът на САЩ