10 Май, 2026

Володимир Зеленски: Русия умишлено бави преминаването на 150 кораба с украинско зърно

Володимир Зеленски: Русия умишлено бави преминаването на 150 кораба с украинско зърно

Володимир Зеленски

Забавянето означава 3 млн. т по-малко, което е достатъчно за 10 млн. души

Украинският президент Володимир Зеленски обвини в петък Русия, че умишлено забавя преминаването на кораби, превозващи зърно за износ съгласно сделка с посредничеството на ООН, като каза, че 150 кораба чакат да бъдат натоварени, съобщава Ройтерс.

Киев е изнесъл почти 11 милиона тона зърнени храни и други храни от юли насам, когато ООН подписа споразумението с Русия, Украйна и Турция.

Във видео обръщение Зеленски каза, че забавянето означава, че износът на зърно от Украйна е с 3 милиона тона по-малко, което, според него, е достатъчно, за да се изхранят 10 милиона души.

Сделката изтича през ноември, но преговорите за удължаване не постигат голям напредък, защото опасенията на Русия не са взети под внимание по подходящ начин, каза ден по-рано руският посланик в ООН в Женева, напомня Ройтерс.

Зеленски каза във видеообръщението си в петък вечерта, че "врагът прави всичко, за да забави нашия износ на храни... към днешна дата повече от 150 кораба са на опашка, за да изпълнят договорните задължения за доставка на нашите селскостопански продукти".

Във видеобръщанието си президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че активните бойни действия продължават в източната и южната част на Украйна и въоръжените сили на страната поддържат инициативата.

Въздушна тревога е обявена в Южна Украйна, в Одеска и Николаевска области, съобщиха ръководителите на местните администрации.

Руските атаки срещу украинската енергийна инфраструктура започнаха на 10 октомври, два дни след експлозията на Кримския мост, зад която, според руските власти, стоят украинските специални служби.

Днес украинският енергиен министър съобщи, че половината електроцентралите в страната са  поразени от руските удари и страната вероятно ще трябва да внася електроенергия за предстоящата зима.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Зеленски и Стуб координираха позициите си преди новия кръг от преговори

Важно е взаимодействието в Европа да остане силно и сега има нови перспективи за сътрудничество, изтъква украинският президент

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

Как Украйна превърна силните страни на Русия в слабост...

В петата година от войната Украйна определено е изтощена от руските нападения. Но е и пълна с нова увереност за победа

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Кремъл загатна за нова совалка на Уитков и Къшнер

Помощникът на президента на Русия Юрий Ушаков заяви, че рано или късно техните американски колеги ще пристигнат в Москва, за да продължат диалога за края на войната