21 Април, 2026

Войната на изтощение с БАН продължава: НИМХ пак предлага за директор проф. Христомир Брънзов

Войната на изтощение с БАН продължава: НИМХ пак предлага за директор проф. Христомир Брънзов

Проф. Христомир Брънзов

Институтът може да премине на 8-часов работен ден

НИМХ ще предложи две кандидатури за поста временно изпълняващ длъжността директор на НИМХ, заяви главен асистент Лилия Бочева, която е от протестния щаб на НИМХ.

Учените отново издигат бившия си шеф проф. Христомир Брънзов, който беше отстранен от този пост. Втората кандидатура е на проф. Пламен Нинов, който е зам.- директор на Института.

"От проведените срещи и договорки с БАН към този момент не можем да имаме гаранции за нищо, защото много пъти в рамките на тези месеци се договарят някакви решения, които на следващия ден са променяни", каза Бочева пред БНР.

"Преди да пристъпим към предлагане на двете кандидатури, днес има обявена пресконференция от страна на профсъюзите в централата на КНСБ. С помощта на профсъюзите и МОН има подготвено споразумение как да се случи отделянето на НИМХ, което ние ще настояваме да бъде подписано преди да се предложат кандидатурите“, обясни Бочева.

По думите й по този начин ще се гарантират правата както на учените, които искат да напуснат БАН, така и на тези, които евентуално биха искали да останат в рамките на Академията.

"Ако това споразумение не бъде подписано от страна на БАН, във вторник поетапно ще започнем да съкращаваме дейности, защото ние сме на границата на ресурса си и не можем да продължим сагата по този начин.

Най-вероятно ще се премине към нормален работен ден, защото няма как да се разпишат графици за нощни смени, други задължения. Работното време на института ще стане от 8.30 до 17 ч. Всички дейности, извън този интервал от време, ще бъде прекъснато. Няма да имаме пълни наблюдения. Надявам се това да не се случи", предупреди Лилия Бочева.
Сподели:

Коментари (0)

Община Тетевен организира второто издание на Панаир на професиите

Община Тетевен организира второто издание на Панаир на професиите

Професионалното обучение е съобразено и със спецификата на местната икономика и отразява потребностите на бизнеса

CNN: Украински офицер вече 343 дни не напуска фронта по своя воля

CNN: Украински офицер вече 343 дни не напуска фронта по своя воля

„Моята рота е с недостиг на персонал (както и всички останали) и от тези, които са тук, приблизително половината са на възраст над 50 години“, каза Олексий – чийто прякор е „Ботаник“

Зам.-министърът на туризма - Павлин Петров посети НПГГСД „Сава Младенов“ в град Тетевен

Зам.-министърът на туризма - Павлин Петров посети НПГГСД „Сава Младенов“ в град Тетевен

Посещението премина в дух на ползотворен диалог и подчерта значението на професионалното образование и връзката му с развитието на туризма и местната икономика