14 Януари, 2026

Рюте: Войната в Украйна може да приключи до края на 2025 г.

Рюте: Войната в Украйна може да приключи до края на 2025 г.

Снимка: EPA/BGNES

Генералният секретар на НАТО предполага, че усилията за разрешаване на войната ще се засилят след преговорите в Женева

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте смята, че войната в Украйна може да приключи до края на 2025 г. 

В решаващ момент от мирните преговори в Украйна, генералният секретар на НАТО предупреждава, че дори да бъде подписано споразумение за прекратяване на войната, започната от Владимир Путин преди почти четири години, „Русия ще остане дългосрочна заплаха за дълго време напред“.

В интервюто си за El País, цитирано от Униан, Рюте също така похвали президента на САЩ Доналд Тръмп за „последователните му опити от февруари насам да се излезе от безизходицата с Путин и да се сложи край на тази ужасна война“. 

Генералният секретар е убеден, че мирният план на Тръмп е бил „основа за преговори между Украйна и Съединените щати и добра основа за по-нататъшни дискусии“. 

Предложението съдържа основателни елементи, както и други, които изискват повече работа и диалог. Точно това правят украинците и Съединените щати в момента, добави Рюте.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Президентството на Палестинската автономия подкрепя Николай Младенов за висш представител на Газа

Президентството на Палестинската автономия подкрепя Николай Младенов за висш представител на Газа

Президентството подчертава още веднъж важността на сътрудничеството със Съединените щати и съответните партньори за предприемане на решителни стъпки в Западния бряг, успоредно с преходния етап в Газа. 

ФБР претърси дома на журналистка от WP - разследват източниците ѝ на информация

ФБР претърси дома на журналистка от WP - разследват източниците ѝ на информация

Натансън наскоро публикува материал от първо лице за работата на федералното правителство, разкривайки информация, получена от стотици федерални служители.

Кипър е скептичен за воденето на преговори между ЕС и Путин

Кипър е скептичен за воденето на преговори между ЕС и Путин

„В момента се водят преговори, които се ръководят от Съединените щати. Съществува ясна методология на тези преговори. Украинската страна участва в тях.“