28 Август, 2026

Врагът рязко е намалил атаките към Авдеевка, битката за опустошения град Маринка продължава

Врагът рязко е намалил атаките към Авдеевка, битката за опустошения град Маринка продължава

Украинският военен говорител Александър Щупун е заявил в националната телевизия, че руските атаки срещу обсадения източноукраински град Авдеевка са намалели наполовина през последните 24 часа, до голяма степен в резултат на големи загуби. В неофициални доклади от региона сочат, че врагът е успял да превземат опустошения град Маринка на югозапад, съобщава Reuters .

Руската армия се съсредоточи върху Източна Украйна, откакто се отказа от настъплението към Киев в първите дни след инвазията през февруари 2022 г. От средата на октомври военните са насочили усилията си към превземането на Авдеевка и нейния огромен коксохимически завод, пише британската агенция.

"Коксохимическит завод се контролира от украинските въоръжени сили", е заявил Щупун. "Вражеските сили се опитват да си пробият път вътре, но търпят загуби в пехота и техника.'

Боевете все още са интензивни, е допълнил той, в съседен район извън центъра на града, известен като "индустриалната зона". Популярният руски военен блог "Рибар" съобщи, че зоната е паднала под руски контрол.

Виталий Барабаш, ръководител на военната администрация на града, е съобщил пред украинския Канал 24, че Авдеевка "започва да прилича на Маринка, селище, което по същество вече не съществува. То е сринато до основи".

Няма официални украински доклади за Маринка, но военният анализатор Олег Жданов е посочил, че съобщенията за нейното превземане от руските войски са неверни.

"Ние признаваме, че там е имало напредък на руската армия", е допълнил Жданов в онлайн презентация. "Но югозападната и северозападната част на града са под контрола на украинските сили".

Deepstate, неофициален украински военен блог, цитира украински военнослужещи, които отричат ​​всяка идея, че руските сили са осигурили пълен контрол над това, което някога е било град с 10 000 жители.

Министерството на отбраната на Русия не спомена Маринка в сводките си, посочва британската медия.

Руският военен блог "Рибар" се позова на снимки в социалните медии на руски знамена в града, но добавя: "Въпреки това няколко сгради остават под контрола на украинската армия".

Друг украински говорител, Володимир Фитьо, е заявил пред националната телевизия, че силите на Киев са отблъснали 21 руски атаки в районите около Бахмут. Градът, също разбит от месеци битки, е превзет от руските сили през май, но украинските войски оттогава са си върнали близките села.

Украинските сили се съсредоточиха върху превземането на окупирани села на изток и юг в контраофанзивата, започнала през юни, въпреки че президентът Володимир Зеленски призна, че напредъкът е по-бавен, отколкото Киев иска.

Сподели:
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

"Русия не бива да се съмнява в решимостта на това правителство да се противопостави на руската агресия в Украйна и срещу Обединеното кралство и нашите съюзници"

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

„Мисля, че Русия се държи доста добре по отношение на Ормузкия проток“

Коментари (0)