15 Март, 2026

Времето е пари: Мъск обръща гръб на Тръмп, връща се в Tesla след краха на приходите

Времето е пари: Мъск обръща гръб на Тръмп, връща се в  Tesla след краха на приходите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От продажби на електромобили милиардерът е загубил 13,96 млрд. долара, което е 20% спад, а печалбата е направо в свободно падане – 71% надолу до едва 409 млн. долара, което очевидно е много притеснително за американския милиардер

След поредното финансово „приземяване“ на Tesla, Илон Мъск най-сетне реши да обърне малко повече внимание на основната си работа. В телефонен разговор с инвеститори, визионерът-милиардер обяви, че ще редуцира ангажимента си към американското правителство, за да се фокусира върху нещо далеч по-печелившо – или поне така беше замислено – електромобилния гигант Tesla.

Повод за тази „смяна на приоритетите“ е скорошният финансов отчет на компанията, който разклати самочувствието на инвеститорите. Приходите от продажби на електромобили са се сринали с цели 20% до 13,96 млрд. долара, а печалбата е направо свободно падане – 71% надолу до едва 409 млн. долара.

Според Tesla, причината не била нито Илон, нито държавната му активност, а просто... модернизацията на производствените линии. Само че фактите са упорити – за първото тримесечие на 2025 г. са произведени 362 хил. автомобила Model Y – с 16% по-малко от преди, а продадените бройки са спаднали с 13%.

На фона на тези новини, обаче, инвеститорите сякаш се радват на всяко мъничко обещание. Акциите на Tesla поскъпнаха с 4,6%, а след публикуването на отчета продължиха нагоре до над 245 долара. Причината? Мъск обяви, че ще се върне в „завода“ – или поне в главния офис.

„От следващия месец ще започна да отделям повече от времето си на Tesla“, каза Мъск с типичната си самоувереност, като уточни, че ще продължи да „прекарва по ден-два седмично в държавни дела“, ако президентът Доналд Тръмп го поиска.

Каква точно е ролята на Мъск в американската администрация така и не стана ясно, но бизнесменът призна, че има „известна негативна реакция“ спрямо Tesla заради неговото участие в държавните политики и публичната му подкрепа за Тръмп.

И въпреки че многократно се е обявявал против митата върху внос, Мъск с нескрита гордост обяви, че Tesla е „най-слабо засегнатата автомобилна компания“ от същите тези мита – нещо като бизнес йога: и срещу, и облагодетелстван едновременно.

„Вярвам в по-ниските мита, но каквото каже президентът – той е избраният представител“, философски заключи предприемачът.

В крайна сметка – добрата новина за Tesla е, че Илон се връща. Лошата – че се връща по работа, а не с нова ракета.

Сподели:

Коментари (0)

Русия и ядрената енергетика - как Кремъл изнася влияние по света

Русия и ядрената енергетика - как Кремъл изнася влияние по света

„Когато Русия строи атомна електроцентрала, това на практика означава, че тя държи ключа към електроснабдяването в тази страна"

Великобритания предлага до 40 000 паунда на семейства мигранти, за да напуснат страната

Великобритания предлага до 40 000 паунда на семейства мигранти, за да напуснат страната

Паралелно с това британското правителство затяга правилата за получаване на статут на бежанец

 Тръмп уволни скандалния Ричард Гренел, лобист на Вучич и Мицкоски

Тръмп уволни скандалния Ричард Гренел, лобист на Вучич и Мицкоски

Президентът отстрани предишното ръководство на Центъра "Кенеди" и го замени с лично подбран съвет, който гласува за преименуването на съоръжението на Център „Тръмп Кенеди“