Държавна сигурност не е имала самостоятелна политика в провеждането на дезинформационни мероприятия, известни на оперативен език като активни мероприятия, а в цялата си дейност по това направление е подчинена на съветския КГБ.
Това разкриват множество документи от архива на ДС, един от които desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретен отчет относно: Работата на отдел 08 ПГУ-ДС през 1982 г.
Въпросният отдел „Активни и остри мероприятия“ на Първо главно управление на ДС (разузнаването) е натоварен с провеждането на дезинформационните мероприятия и работи в пряко подчинение и съгласуваност със служба „А“ в ПГУ-КГБ.
В документа са изброени насоките, в които се е работило през отчетната година.
Като по значими активни мероприятия са изброени тези срещу САЩ, сред които АМ „ХОРИЗОНТ“ – издадена и разпространявана брошура срещу „авантюристичния и милитаристичен курс на САЩ“, провеждано със „съветските другари“.
Друго активно мероприятие срещу САЩ е „ИНТЕГРАЛ“ за фалшифициран документ на НАТО, с който ДС се е опитвала да дискредитира американската политика в за водене на война в Европа, отново провеждано „съвместно със съветските другари“.
Строго секретният отчет съдържа и активните мероприятия срещу Турция, Гърция, Арабските страни, Китай, Албания и Югославия.

















Още от България
Новият лидер на СДС разцепи мрака: Санкциите срещу руския патриарх създават впечатление, че западният свят води битка срещу РПЦ
Илия Лазаров коментира и твърденията на вътрешния министър Иван Демерджиев за предполагаем съвместен полет на Делян Пеевски и Десислава Атанасова
При сродни души! Депутати от "Възраждане“ са били в Иран на траурното шествие за аятолах Али Хаменей
Ангел Георгиев и Златан Златанов са били единствените европейски политици там, каза пред БНР лидерът на партията Костадин Костадинов.
За председател на СДС беше избран Илия Лазаров
В началото на форума Румен Христов връчи членски книжки на млади хора, пожелали да станат част от синята партия.