30 Август, 2026

Всички страни от ЕС дадоха зелена светлина: Украйна и Молдова започват преговори за членство

Снимка: EPA/BGNES

Очаква се първият преговорен клъстер да бъде официално отворен в средата на юни в Люксембург

Всички 27 държави членки на Европейския съюз дадоха зелена светлина за отварянето на първия клъстер от преговорите за присъединяване на Украйна и Молдова, след като Киев и Будапеща постигнаха споразумение по въпроса за правата на унгарското малцинство.

Това заяви украинският премиер Юлия Свириденко, цитирана от „Киив индипендънт“. 

„С една стъпка сме по-близо до членството в Европейския съюз. Уверено се движим към нашата цел.“ - каза Свириденко. 

Решението стана възможно, след като Унгария оттегли продължилото повече от година блокиране на украинската кандидатура. Предишното правителство на Виктор Орбан настояваше Киев да изпълни 11 условия, свързани с правата на унгарската общност в Закарпатието.

Европейският комисар по разширяването Марта Кос приветства постигнатото споразумение, като подчерта, че то отваря пътя за напредък на Украйна към членство в ЕС.

Очаква се първият преговорен клъстер да бъде официално отворен в средата на юни в Люксембург. Според европейски дипломати безпроблемно може да бъде отворен и шестият клъстер, посветен на външните отношения, като напредък е възможен и по темите за конкурентноспособността и вътрешния пазар.

По-сложна остава ситуацията около преговорните глави, свързани със селското стопанство и транспорта, заради опасенията на Полша от украинска конкуренция.

Въпреки пробива европейските представители подчертават, че отварянето на преговорните клъстери е само началото на дълъг процес. Унгарският премиер Петер Мадяр отбеляза, че дори при бърз напредък на Украйна може да са необходими между 10 и 15 години за приключване на всички 33 преговорни глави. /БГНЕС

 

Сподели:
 Axios: Шефът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски

Axios: Шефът на ЦРУ е предложил среща между Тръмп, Путин и Зеленски

Зеленски е подкрепил предложението, докато Путин го е отхвърлял

На референдума в Исландия привържениците на преговори за членство в ЕС имат малка преднина пред евроскептиците

На референдума в Исландия привържениците на преговори за членство в ЕС имат малка преднина пред евроскептиците

46 589 гласоподаватели са подкрепили възобновяването на преговорите, докато 45 682 са гласували против

Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост

Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия

Коментари (0)