6 Декември, 2025

Окупаторите бягат, ВСУ разгромиха руски десантно-щурмови полк в Харковска област

Окупаторите бягат, ВСУ разгромиха руски десантно-щурмови полк в Харковска област

Руските войски търсят начин да избегнат обкръжение

Руски десантно-щурмови полк прекрати съществуването си, след като беше разгромен от украинските сили в Харковска област, съобщи Укринформ с позоваване на украинското военно разузнаване. Заради контранастъплението на Силите за отбрана на Украйна руските военни са принудени да бягат, включително с откраднати от местните жители велосипеди.

Уточнява се, че 237-и гвардейски десантно-штурмови полк на Руската федерация е прекратил съществуването си поради гибелта или раняването на всичките му военнослужещи. Значителна част от оцелелите са в много тежко състояние.

Отбелязва се, че на няколко направления руските войски търсят начин да се изтеглят безопасно от бойното поле и да избегнат попадане в обкръжение.

От разузнаването допълват, че руснаците от 202-и отделен мотострелкови полк, намиращ се в Харковска област, са напуснали позициите си и са се изтеглили в съседна гориста местност. Те са останали без командири и без връзка. Войниците звънят на свои близки и ги молят да се обърнат към руското военно министерство и Червения кръст, за да бъдат изведени от Украйна.   

"Окупаторите се опитваха да окажат съпротива на Харковското направление, като обстрелваха позициите на ВСУ с танкове и тежка огнехвъргачка „Солнцепек“. Впрочем, понесоха сериозни загуби, оставиха позициите си и се изтеглиха на малки групи." — уточняват от военното разузнаване.

Посочва се също, че окупаторите се оплакват, че са изложени на мощно украинско настъпление, не са добре снабдени с боеприпаси и техника, липсва логистика и отстъпват дезорганизирано. Бягайки, някои използват откраднати от местното население велосипеди и моторолери, много вървят пеша.

Същевременно на Днепропетровското направление врагът се е опитал да удържи позициите си, но недоволството сред войниците расте. Повечето „новобранци“ в изпратеното подкрепление са на възраст 55-60 години.

За да удържат руските военни позициите в Херсонска област, от руска територия за изпратени "свежи" войници, които обаче отказват да участват в настъпателни бойни действия.

По-рано беше съобщено, че ВСУ са навлезли на близо 50 км в дълбочина на руската отбрана с подкрепата на местното население.

Превод Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.