24 Ноември, 2024

ВСУ с доказателства: Окупаториге използват забранено химическо оръжие – за първи път от 1969 г.

ВСУ с доказателства: Окупаториге използват забранено химическо оръжие – за първи път от 1969 г.

Снимка: архив

Химическите атаки зачестяват

Във войната си срещу Украйна руските окупатори използват – за първи път от 1969 г. – гранати със забранено химическо вещество. Това заяви на брифинг  говорителят на Центъра за изследвания на трофейни и перспективни въоръжения и военна техника капитан Андрий Рудик, цитиран от Униан.

В новите образци се използва отровно вещество, предназначено да убива. 

„Въоръжените сили на Руската федерация използват химическо оръжие срещу украинските защитници от самото начало на пълномащабната агресия. За първи път трофейни образци на съветска газова граната к-51 и руска "РГР" са открити през февруари 2022 г. в Киевска област на изоставени от окупаторите позиции. Бойното вещество в тези гранати е хлорбензалмалонодинитрил или CS - нетоксичен иритант, използван за разпръсване на демонстрации." – пояснява Рудик, като показа използвана граната.

"От началото на пълномащабната агресия на Русия до януари 2024 г. са регистрирани 626 химически атаки от страна на окупаторите" – допълва той.

През декември 2023 г. руснаците за първи път са използвали срещу украинските защитници нови газови гранати РГ. Трофеен образец от такава граната също беше показан пред журналистите.

В тази граната се използва  „значително по-токсично химическо съединение - хлорацетофенон или CN“.

Фактът на употребата му е установен от експерти от Киевския научно-изследователски институт за съдебни експертизи.

Дори само от самото название на гранатата – „ръчна граната – отровно вещество“ (на руски език "ручная граната - вещество отравляющее") – можe да се разбере какво е предназначението ѝ: убиване на жива сила." - подчертава Рудик.

Той разяснява, че хлорацетофенонът е бойно отровно вещество от групата та лакриматорите (сълзотворни вещества). Смъртоносната доза е 11 милиграма мин/л., "около 70 капки от такъв газ са достатъчни да убият възрастен човек".

Хлорацетофенонът е напълно забранен от Женевския протокол за забрана на употребата на задушливи, отровни и други подобни газове и бактериологични средства от 1925 г. Употребата му в бойни условия е забранена и от резолюция на Генералната асамблея на ООН от 1969 г. Русия участва и в двата документа. 

"Използването на хлорацетофенон от руските окупатори срещу украинските защитници е показателно в два контекста. Струва си да отбележим, че това е първият случай от 1969 г. на доказано използване на това отровно вещество в бойни условия. Второ, серийното производство на такива газови гранати може да е свидетелство, че Руската федерация е предоставила лъжлива информация, като обяви през 2017 г. пълното унищожаване на запасите си от химически оръжия и обектите за тяхното  производство." - подчертава Рудик.

Освен това, на трофейна граната със специална маркировка е обозначен научно-изследователски институт по приложна химия в руския град Сергеев Посад, което може да означава, че Москва е запазила мощностите си за производство на по-смъртоносни отровни вещества. Това също нарушава поетите от Русия ангажименти.

По думите на Рудик, напоследък химическите атаки, извършвани от руските военни, зачестяват. 

Превод Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства