Украинските защитници възстановиха позиции край Липци в Харковска област, освобождавайки от руските нашественици горския масив „Берлин“.
Това съобщи в ефира на информационния телемаратон говорителят на оперативно-тактическата групировка „Харков“ Павло Шамшин. По думите му битката за масива, продължила 5 месеца и половина, е била спечелена от бойците на 13-та бригада на Националната гвардия „Хартия“ и на 92-ра отделна щурмова бригада:
„Да, може би площта не е голяма – 200 хектара, тоест малко над 2 кв. км, но някои места на фронта не бива да се оценяват само по квадратура. Край Липци има редица господстващи височини и от една от тях в ясен ден могат да се видят северните покрайнини на Харков, включително районът Салтовка.“
Шамшин отбеляза, че Липци и тези височини са били една от основните цели на настъплението на руската окупационна армия, започнало преди точно една година – на 10 май. По време на битката Русия е загубила 1500 войници, както и значителни количества оръжие и военна техника.
„И ето, вчера нашите подразделения освободиха горския масив „Берлин“ северно от Липци. Това има изключително важно тактическо значение, защото отдалечихме руснаците от целта, към която се стремят – превземането на селището Липци“, подчерта говорителят на ОТГ.
Ситуацията на фронта
Според последната сводка на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна от началото на денонощието на фронта, въпреки обявеното от Москва „примирие“, вече са се случили 80 бойни сблъсъка.
Отбелязва се, че в Харковско направление украинските бойци отблъскват две руски атаки в района на Вълчанск, като сраженията продължават.
По-рано украинският полковник от резерва Роман Свитан заяви, че възстановяването на позициите край Липци е показател за добра динамика в настъплението на Силите за отбрана.
Същевременно той смята, че сигурността на Харков може да бъде гарантирана само при създаването на буферна зона на руска територия с дълбочина 30 километра.
Коментари (0)