18 Юни, 2026

ВСУ трябваше до 4-ри месеца да влязат в Крим, Залужни разкрива какво се е объркало

ВСУ трябваше до 4-ри месеца да влязат в Крим, Залужни разкрива какво се е объркало
Валерий Залужни

Според първоначалния план на украинското военно командване при пробива на руската отбрана украинските въоръжени сили трябваше да напредват със скорост около 30 км на ден. Очакваше се до четири месеца украинските защитници да влязат във временно окупирания Крим. Проблем за украинците обаче е възникнал още в началото, разкрива главнокомандващият въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни пред The Economist, съобщават Факти.бг.

Според него проблемът е възникнал още в началото, когато при контранастъплението украинските войски са затънали в безпрецедентни минни полета на основното направление на настъплението, на юг към Азовско море.

„Ако погледнете учебниците на НАТО и математическите изчисления, които направихме [когато планирахме контранастъпление], четири месеца трябваше да са ни достатъчни, за да стигнем до Крим“, разказа той.

Според него двете армии в момента в Украйна се намират в задънена улица и боевете наподобяват Първата световна война. Залужни каза, че не трябва да се чака голям пробив от украинските сили в този момент. По думите му е нужен технологичен скок, за да се променят нещата на фронта. Зеленски заяви, че освобождаването на окупирания от руснаците Крим е основна задача за Киев и няма да има преговори с Путин преди тя да бъде изпълнена.
Сподели:
Неловък момент на Г-7: Кадри с Тръмп и Зеленски взривиха социалните мрежи (Видео)

Неловък момент на Г-7: Кадри с Тръмп и Зеленски взривиха социалните мрежи (Видео)

Видео от срещата на върха във Франция, уловила конфузната ситуация, предизвика разнопосочни коментари в интернет

Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Около 09:25 ч. българско време американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиня с 3,4%, като новата му цена е 74,18 долара за барел

Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Форумът, който ще се фокусира върху войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток, се провежда в момент, когато европейските съюзници са под засилен натиск от Вашингтон

Коментари (0)