Трябва да ползваме опита на прибалтийските републики при приемането на еврото, защото две от тях бяха с валутен борд - съвсем идентични условия с нашите, каза за БНР финансовият експерт професор Христина Вучева.
"За съжаление, ние не успяхме да направим като страна това, което те сториха – пребориха се да бъде признато правото на ЕС и Европейския договор, и с влизането им в ЕС през 2004 година станаха част от ЕRM-2 (известен като "чакалня" на еврозоната) – нещо, за което ние все още сме в етапа на приказките, но вече малко по-конкретни“, посочи бившият финансов министър.
Вучева коментира и предупреждението на професор Стив Ханке, известен като „бащата на валутния борд“ у нас, че еврозоната ще изпадне в рецесия и България не трябва да влиза в нея.
„Г-н Ханке ги говори тези неща от самото начало на формирането на еврозоната през 1999-а, а и преди това. Когато ние фиксирахме нашия лев към германската марка, той оспорваше това решение, като казваше, че трябва да бъдем обвързани с долара и вещаеше едва ли не пропадане на България за това, че не е предпочела американската валута. Тези негови прогнози не се сбъднаха. Не вземам много на сериозно тези негови твърдения“, посочи професор Вучева.
Ние не можем да стоим безкрайно във валутния борд, категорична е тя. Причината е, че още в договора си за членство в ЕС сме подписали, че на даден по-късен етап ще приемем еврото.
"На нас ни трябват и предимствата на тази единна валута", подчерта професор Вучева.
Проф. Христина Вучева
Стив Ханке оспори решението на България да се обвърже към еврото, а не към долара, заяви финансовият експерт
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг