23 Декември, 2025

Вучевич: Стратегическите цели на Сърбия са евроинтеграцията и военният неутралитет

Вучевич: Стратегическите цели на Сърбия са евроинтеграцията и военният неутралитет

Милош Вучевич

Сърбия ще направи всичко, за да попречи на приемането на Косово в Съвета на Европа

Бъдещият сръбски премиер Милош Вучевич обяви, че целите на новото правителство ще бъдат две - военен неутралитет и интеграция в Европейския съюз.

Негова реч пред парламента продължи над 3 часа.

„Двата крайъгълни камъка, с които президентът Вучич определи нашите действия спрямо външния свят, са политическата независимост и военният неутралитет“, каза Вучевич в своята реч пред парламента.

„Мирът няма цена за нас и ние винаги ще оказваме подкрепа за постигането му там, където е застрашен“, добави той.

Вучевич посочи, че Белград иска "запазване на мира и стабилността" в Западните Балкани, но без да признава Косово.

"Сърбия ще направи всичко, за да попречи на присъединяването на Косово към Съвета на Европа. Ще бъдем принудени да отговорим по съответния начин, ако това се случи." - каза той.

Председателят на Сръбската прогресивна партия /СПП/ заяви, че пълноправното членство в ЕС остава стратегически приоритет на страната:

„Правителството, което ще ръководя, ще продължи всеотдайната си работа за изпълнение на всички съществуващи критерии, които в крайна сметка са от полза за нашите гражданите и икономика.“

Милош Вучевич каза още, че европейският път на Сърбия е блокиран, защото страната "не отговаря на очакванията на някои големи и мощни държави-членки".

"Вратата все още е затворена за онези добри ученици в нашия регион, които отговарят на критериите и неписаните очаквания, но въпреки това не напредват по пътя към членството", посочи той, цитиран от вестник "Политика".

"Отговорът на Сърбия на всичко това трябва да се основава на дългия исторически опит на нашия народ, който ни учи, че великите и силните понякога могат да ни победят, но не могат да ни унижат", добави бъдещият министър-председател.

Той обеща, че Белград няма да наложи санкции срещу Русия.

Мандатоносителят подчерта значението на стратегическото партньорство на Сърбия с Китай, което тази година ще бъде увенчано със Споразумение за свободна търговия.

„Въпреки противоположните възгледи на мнозина на Запад, за нас Китай представлява приятелска страна и надежден съюзник в защитата на нашата териториална цялост. Позицията ни спрямо политиката на един Китай няма да се промени. Очаквам с нетърпение предстоящото посещение на президента Си Дзинпин в Белград. То ще отвори нова глава в развитието на стоманеното приятелство между Сърбия и Китай.“ - заяви Вучевич.

Сръбското Министерство на отбраната е подготвило няколко варианта за връщане на задължителната военна служба с продължителност 4 месеца. Те ще бъдат представени на президента Вучич.

Днес сръбският парламент ще гласува предложения от Милош Вучевич състав на правителството. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Военната машина на Путин: Как държавните поръчки тласкат руски предприемачи към отчаяние и разорение

Военната машина на Путин: Как държавните поръчки тласкат руски предприемачи към отчаяние и разорение

Собственик на военен завод в Русия - Владимир Арсениев, самозапалил се на Червения площад, проговаря за първи път

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полша вдигна изтребители заради масирани руски удари на границата й с Украйна

Полски самолети са били задействани рано днес, за да гарантират безопасността на полското въздушно пространство

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Агресорът извърши поредната масирана атака срещу енергийната система на страната, като е използвала десетки самолети и над 650 дрона