8 Декември, 2025

Вучич: Не съм оптимист за проблема с Косово, омразата е голяма

Вучич: Не съм оптимист за проблема с Косово, омразата е голяма

Александър Вучич

Той хвали Ангела Меркел, но иска да бъде добре и с Путин

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви в интервю за испанския вестник ”Паис” в София, че не е оптимист относно разрешаването на въпроса с Косово.

"Не е толкова просто. Все още има омраза, но ние трябва да я преодолеем и да се опитаме да постигнем компромис", каза Вучич и продължи: "Ако ме питате дали съм оптимист - не съм. Но ние все още трябва да инвестираме огромни усилия, за да постигнем компромис. Не мога да гарантирам, че другата страна ще направи същото".

Косово е голямото препятствие, което сръбският президент трябва да преодолее, пише базираният в Мадрид всекидневник в статия, озаглавена "Путин е приятел на Сърбия, но той уважава нашия път към ЕС".

Според Вучич въоръжен конфликт с Косово или друго етническо напрежение в региона "би убило Сърбия".

Той хвали германския канцлер Ангела Меркел, но и в същото време иска да поддържа близки отношения с руския лидер Владимир Путин.

Запитан дали Путин му е предложил "различен път от ЕС", Вучич отговори: "Честно, не. Той е приятел на Сърбия, но винаги уважава избора ни".

Сподели:

Коментари (0)

 Австралия забранява социалните мрежи за деца под 16 години - първата страна с такава забрана

Австралия забранява социалните мрежи за деца под 16 години - първата страна с такава забрана

Компаниите ще трябва да използват технологии за проверка на възрастта – иначе са заплашени от глоба до 32 милиона американски долара.

Две земетресения разтърсиха Турция тази вечер

Две земетресения разтърсиха Турция тази вечер

Първият трус е усетен в 22:17 часа местно време, а вторият - 2 минути след него. 

Първи резултати от екзитпол в Букурещ: Чиприан Чуку води в битката за кмет на Букурещ

Първи резултати от екзитпол в Букурещ: Чиприан Чуку води в битката за кмет на Букурещ

Чуку получава 32,7 процента от гласовете, а второ място е кандидатът на Социалдемократическата партия Даниел Балуца с 26,3 процента.