8 Декември, 2025

Вучич: Докато съм президент Сърбия няма да влезе в НАТО

Вучич: Докато съм президент Сърбия няма да влезе в НАТО

Александър Вучич

"Сърбия ще пази ревностно военния си неутралитет"

Сърбия няма да влезе в НАТО въпреки засилващия се натиск от страна на други държави, докато Александър Вучич е на поста президент, заяви самият той пред "N1".

"Сърбия днес е една от малкото страни, които имат собствена независима политика. Докато аз съм президент - а това ще продължи още четири години, гарантирам ви като върховен главнокомандващ, че Сърбия няма да влиза в НАТО или в какъвто и да е друг военен блок."  - каза Вучич.

По-рано днес той се отправи на планирана обиколка в района на Зайчар, като отрече информацията за влошеното му здрави.

"Сърбия ще пази ревностно военния си неутралитет и сама ще защитава свободата си. Това е нашият избор." - категоричен бе сръбският президент в отговор на журналистически въпрос.

Държавният глава коментира и вероятността Косово да стане член на НАТО, при положение, че Испания и Унгария са категорично против подобна възможност.

„Нищо не зависи от Сърбия, защото тя не е член на НАТО“, уточни Вучич.

"Те може да бъдат приети в НАТО, но не лесно, защото има държави-членки, които не признават Косово. Ще има много силна съпротива от страна на Испания, но също и от някои държави, които са признали Косово, като нашите братя и сестри в Унгария." - заяви Вучич пред медиите.

Помолен да коментира въпроса за приемането на Косово в Съвета на Европа, сръбският държавен глава го определи като "особено срамен".

"Нищо подобно не се е случвало в историята. Тяхната отправна точка е принципът "силата побеждава правото". Те си мислят, че могат да направят всичко, но ще дойде време, когато ще има малко по-различно съотношение на силите и по-голямо зачитане на международното публично право, отколкото в момента. Дали ще е в моето или вашето поколение, ще видим." - заключи сръбският президент. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл стяга информационната примка - забрани FaceTime и Snapchat

Кремъл стяга информационната примка - забрани FaceTime и Snapchat

Това е може би последната мярка, обявена от държавния регулатор, "Роскомнадзор", която реално е най-новата стъпка в целенасочените усилия на Москва да засили контрола върху онлайн комуникациите

Брюксел отхвърли нападките на Мъск, който поиска "ликвидация на ЕС"

Брюксел отхвърли нападките на Мъск, който поиска "ликвидация на ЕС"

 Същевременно говорителката на ЕС Паула Пиньо отбеляза, че „да изразяваш дори напълно безумни мнения" също е част от свободата на словото.

Трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край гръцки остров, загина 12-годишно дете

Трафикант изхвърли 37 мигранти от лодка край гръцки остров, загина 12-годишно дете

Мъжът е изоставил лодката на близък плаж. Гръцките власти го издирват.