23 Юни, 2026

Вучич обсъжда с Путин допълнителни газови доставки

Александър Вучич, снимка: архив

Той напомни, че Сърбия потребява от 15 до 18 милиона кубически метра газ през зимата, но и през горещите летни месеци

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще обсъди енергетиката с руския автократ Владимир Путин по време на посещението си в Москва, а именно дългосрочния договор на Сърбия за доставка на руски газ.

Вучич е в руската столица, където утре ще присъства на военния парад.

Той каза, че Сърбия спестява много пари благодарение на договора за доставка на газ с Русия и че е важно да се договорят нови количества.

„Целта е да имаме постоянно снабдяване с осем милиона кубически метра газ, както и да имаме гъвкав вариант за добив на още четири милиона кубически метра газ“, добави сръбският президент.

Той напомни, че Сърбия потребява от 15 до 18 милиона кубически метра газ през зимата, но и през горещите летни месеци. Затова по думите му се налага да изтегля газ от унгарските хранилища - поради това се разширява газохранилището „Банатски двор“.

„В момента имаме 288 милиона кубически метра газ в резерв, но строим Банатски двор, така че да може да съхранява общо 800 милиона кубически метра газ, но това ще бъде възможно едва в края на 2026 г.“, каза той. /БГНЕС

Сподели:
Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС

Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС

Будапеща подготвя законодателен пакет от мерки за борба с корупцията, който да отпуши европейските средства за Унгария, замразени по времето на Орбан

Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол

Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол

Ормузкият проток никога няма да се върне към състоянието си отпреди войната и ще бъде управляван от Ислямската република Иран в съответствие с международното право, категоричен е председателят на иранския парламент

Как подкрепата за Тръмп се превърна в „отровен подарък“ за европейските националистически лидери

Как подкрепата за Тръмп се превърна в „отровен подарък“ за европейските националистически лидери

В продължение на години националистически лидери из целия континент възприемаха одобрението на американския президент като доказателство, че техните идеи придобиват международно влияние, но историята се оказа различна

Коментари (0)