21 Декември, 2025

Вучич обсъжда с Путин допълнителни газови доставки

Вучич обсъжда с Путин допълнителни газови доставки

Александър Вучич, снимка: архив

Той напомни, че Сърбия потребява от 15 до 18 милиона кубически метра газ през зимата, но и през горещите летни месеци

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще обсъди енергетиката с руския автократ Владимир Путин по време на посещението си в Москва, а именно дългосрочния договор на Сърбия за доставка на руски газ.

Вучич е в руската столица, където утре ще присъства на военния парад.

Той каза, че Сърбия спестява много пари благодарение на договора за доставка на газ с Русия и че е важно да се договорят нови количества.

„Целта е да имаме постоянно снабдяване с осем милиона кубически метра газ, както и да имаме гъвкав вариант за добив на още четири милиона кубически метра газ“, добави сръбският президент.

Той напомни, че Сърбия потребява от 15 до 18 милиона кубически метра газ през зимата, но и през горещите летни месеци. Затова по думите му се налага да изтегля газ от унгарските хранилища - поради това се разширява газохранилището „Банатски двор“.

„В момента имаме 288 милиона кубически метра газ в резерв, но строим Банатски двор, така че да може да съхранява общо 800 милиона кубически метра газ, но това ще бъде възможно едва в края на 2026 г.“, каза той. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Северна Корея: Ядрени оръжия в Япония биха довели до световна „ядрена катастрофа"

Северна Корея: Ядрени оръжия в Япония биха довели до световна „ядрена катастрофа"

В изявлението от Пхенян не се засяга собствената ядрена програма на Северна Корея, която извърши първия си ядрен опит още през 2006 г. в нарушение на резолюции на ООН. Смята се, че страната разполага с десетки ядрени бойни глави.

Путин е готов на диалог с Макрон за войната

Путин е готов на диалог с Макрон за войната

По-рано тази седмица Макрон заяви, че Европа трябва отново да потърси диалог с руския президент с цел прекраятване на конфликта в Украйна

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.