Той припомни, че Русия е била изключена
Президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че ако Косово бъде прието в Съвета на Европа, една от възможностите е Сърбия да излезе от тази организация, съобщи Дарик с позоваване на медиите в Белград.
„Ще видим дали Сърбия ще остане или не в Съвета на Европа“, заяви Вучич в предаване на сръбската телевизия ТВ Първа.
Той припомни, че Русия е била изключена от Съвета на Европа и отбеляза, че приемането на Косово де факто би означавало изключване на Сърбия от паневропейската организация, в която членуват 46 държави.
Белград не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС. Сред страните, които не признават независимо Косово, са също Русия, Китай и пет държави членки на ЕС.
Косово подаде молба за членство в Съвета на Европа през май 2022 година. Организацията насърчава сътрудничеството между европейските страни в областта на правото, демокрацията, човешките права и културното сътрудничество.
Още от Свят
Руски самолет е навлязъл в България откъм Черно море
Източници от МВнР съобщиха, че полетът е съгласуван с всички отговорни институции и има издадено разрешение за оказване на помощ при пожари в Сърбия
Путин призова властите да се подготвят за завръщането на руските военни от войната
По думите нму става дума за голям брой хора, които след завръщането си ще се нуждаят от работа.
Вучич: Сръбските ВВС скоро ще разполагат с 40 изтребителя
Той припомни времето, когато беше министър на отбраната и когато сръбските въоръжени сили разполагаха само с един действащ изтребител за авиошоу