14 Август, 2026

Вучич: Сърбия няма да изнесе нито един куршум за Украйна и за Русия

Вучич: Сърбия няма да изнесе нито един куршум за Украйна и за Русия
Александър Вучич и Владимир Путин

Сърбия ще продължи да изгражда армията и военната си индустрия, увери сръбският президент

Държавният глава на Сърбия Александър Вучич ще продължи да работи за изграждането на армията и военната индустрия на страната си, но увери, че западната ни съседка няма да изнесе нито един куршум за Украйна и Русия, предава Tanjug. 

"Искам да укрепя нашата армия и нашата военна индустрия. Но ние никога няма да изнесем нито един куршум както в Украйна, така и в Русия", категоричен бе сръбският лидер, отговаряйки на въпрос за доставките на оръжие в конфликтните зони.

"Казват, че не можем да продаваме на страни от НАТО - и извинете, не можем да продаваме и на страни от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС). Не можем да продаваме на приятели на Русия, не можем да продаваме на страни от Алианса и на техните приятели. А на кого трябва да продаваме?“, попита Вучич, коментирайки медийния доклад, в който се твърди, че сръбски оръжия попадат на бойното поле в Украйна.

"Представете си, не можем да продаваме на Испания, Чешката република. Е, на кого да продаваме? Какво искате да направим, да закрием производството, заводите, работните места за хората, заплатите и пенсиите, това ли е смисълът?“, цитира агенцията думите на Вучич от пресконференцията след среща с президента на Република Сръбска Милорад Додик.

По-рано Reuters, позовавайки се на секретни документи на Пентагона, изтекли в интернет, съобщи, че сръбското правителство допуска възможността за доставки на смъртоносни оръжия за украинската армия. Според документа властите в Белград са отказали да обучат украински военни, но са отчели наличието на военни способности и политическа воля за доставка на оръжие на Киев. Медийният доклад бе отхвърлен от управляващите в западната ни съседка.
Сподели:
Newsweek: Две години след операцията в Курска област: Украйна получи истински коз

Newsweek: Две години след операцията в Курска област: Украйна получи истински коз

Успехите на Украйна в развитието на далекобойните способности могат да укрепят позицията на Киев в отношенията със САЩ и президента Доналд Тръмп

Новата партия на Йозгюр Йозел води пред тази на Ердоган с близо 8 процента

Новата партия на Йозгюр Йозел води пред тази на Ердоган с близо 8 процента

Йозел обяви създаването на новата формация, след като съдът анулира конгреса на РНП, на който той е избран за лидер

Украйна получи рекорден обем военна помощ през юни от началото на 2024 г.

Украйна получи рекорден обем военна помощ през юни от началото на 2024 г.

Основният фактор за увеличението е заемът на Европейския съюз Ukraine Support Loan, благодарение на който европейските институции са предоставили 4,3 млрд. евро военна помощ през май и юни

Коментари (0)