Сръбският президент Александър Вучич разпореди създаването на комисия, която да изчисли точния брой жертви на агресията на НАТО срещу Югославия през 1999 година, съобщи сръбският вестник „Вечерне новости“.
Според изданието тя ще бъде създадена по решение на правителството и ще започне да работи на 24 март на 21-ата годишнина от началото на въздушните удари. Ще включва представители на армията, полицията и църквата. В Министерството на отбраната на Сърбия, Министерството на вътрешните работи на републиката, както и в две специални служби на страната, ще бъдат сформирани работещи изследователски групи. Подобни групи ще бъдат създадени в администрациите на автономните региони на страната и общините.
Въпреки факта, че са минали повече от 20 години от агресията на НАТО, точният брой жертви на кампанията срещу Югославия не са известни. Официалните данни за жертвите варират от 1,5 до 4 хиляди души, но няма ясна база за всички жертви. Множество международни организации се възползват от това, твърдейки, че "няколко десетки цивилни са загинали".
На 24 март 1999 г. НАТО започна военна операция срещу Федеративна република Югославия. Ръководството на Алианса определи "предотвратяването на геноцида на албанското население в Косово" като основната причина за въздушната офанзивна операцията на силите на Североатлантическия пакт. Според НАТО по време на операцията, продължила 78 дни, самолетите на страните от алианса са извършили 38 хиляди полета, като целта на повече от 10 хиляди от тях е била да извършат бомбардировъчни атаки.
Свят
Вучич създаде комисия, която да изчисли щетите и жертвите на Югославия от НАТО
Автор: Димитър Иванов


Коментари (0)