28 Януари, 2026

Вучич: След санкциите срещу Русия ще искат да признаем Косово

Вучич: След санкциите срещу Русия ще искат да признаем Косово

Александър Вучич

Европейският парламент не е приел никаква резолюция, която да призове Сърбия да въведе на санкции срещу Русия, а това е само въпрос на препоръки, заяви президентът на Сърбия Александър Вучич.

„Те пропуснаха да прочетат тази част от текста, според която трябва да признаем независимо Косово“, каза Вучич, цитиран от БГНЕС.

„Много по-трудно от санкциите срещу Русия е, че искат да се признаем взаимно. Сякаш Сърбия я интересува да бъде призната от Прищина“, допълни той.

Според него дори Сърбия да наложи санкции на Русия, следващото нещо, което биха поискали от ЕС, е признаването на Косово, предаде „Данас“.

„Аз съм политически ветеран. Не бях особено развълнуван от препоръките на ЕП“, заяви президентът на Сърбия.

БГНЕС припомня, че вчера Европейският парламент прие резолюция, в която изрично се посочва, че в бъдеще пари от еврофондове трябва да се изпращат на Сърбия само ако тя наложи санкции на Русия.

Председателят на Хелзинкския комитет за правата на човека Соня Бисерко поясни пред „Данас“, че независимо от факта, че резолюцията не е задължителна, тя със сигурност е отражение на доминиращото отношение към Сърбия.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Държавният секретар на САЩ разкри кой е стратегическият въпрос, по който разногласията се оказват трудно преодолими

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Белгородският архиепископ Силвестър (Стойчев) — викарий на Киевската митрополия и ректор на Киевската духовна академия и семинария — коментира случилото се в Одеският Свято-Успенски мъжки манастир на Украинската православна църква

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

Той ще бъде председател на борда с неограничени правомощия, ще може да одобрява военни командири и да назначава ключови фигури в цялата управленска структура. Бордът ще разполага с „цялата преходна законодателна и изпълнителна власт, извънредни правомощия и администриране на правосъдието“ в Газа.