23 Юни, 2026

Вулин: Руските спецслужби ни помогнаха за потушаването на протестите

Александър Вулин, снимка: архив

"Винаги ни подкрепят в борбата срещу цветните революции, най-вече с информация“

Сръбският вицепремиер заяви, че руските шпионски служби са помогнали на властите в Белград да реагират през месеците на антиправителствени протести. Според критиците това показва, че правителството е станало зависимо от Москва, съобщи "Ройтерс".

„Много съм благодарен на специалните служби на Русия, които винаги ни подкрепят в борбата срещу цветните революции, най-вече с информация“, заяви вицепремиерът Александър Вулин.

„Те знаят каква опасност е надвиснала над Сърбия“, добави той.

Популисткият президент на Сърбия Александър Вучич често описва протестите като опити за „цветна революция“.

Александър Джокич, белградски политолог, който критикува правителството, заяви, че забележките на Вулин „отразяват колко важна за режима е подкрепата на Русия“.

„Единствената открита подкрепа за режима идва от Русия, всички останали са или неутрални, или го осъждат“, каза той.

Белград балансира между стремежа си да се присъедини към Европейския съюз и близките си отношения с Русия, която е традиционен съюзник на Сърбия и основен доставчик на газ.

Вучич обвинява западните страни, че заговорничат със студентите и опозицията за сваляне на сръбското правителство, което отдавна има добри връзки с Москва. Лидерите на протестите многократно заявиха, че акциите им не са прозападни.

Вулин, проруски политик, който оглавява малка партия в управляващата коалиция на Вучич, е бил ръководител на сръбската Агенция за сигурност и информация (БИА), както и министър на вътрешните работи и на отбраната.

Той подаде оставка от БИА, след като през 2023 г. беше включен в списъка със санкции от страна на САЩ заради обвинения в проруска дейност. /БГНЕС

Сподели:
Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС

Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС

Будапеща подготвя законодателен пакет от мерки за борба с корупцията, който да отпуши европейските средства за Унгария, замразени по времето на Орбан

Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол

Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол

Ормузкият проток никога няма да се върне към състоянието си отпреди войната и ще бъде управляван от Ислямската република Иран в съответствие с международното право, категоричен е председателят на иранския парламент

Как подкрепата за Тръмп се превърна „отровен подарък“ за европейските националистически лидери

Как подкрепата за Тръмп се превърна „отровен подарък“ за европейските националистически лидери

В продължение на години националистически лидери из целия континент възприемаха одобрението на американския президент като доказателство, че техните идеи придобиват международно влияние, но историята се оказа различна

Коментари (0)