22 Февруари, 2026

Вулин с нова проруска пропаганда: ЕС е безсмислен, Сърбия е непобедима!

Вулин с нова проруска пропаганда: ЕС е безсмислен, Сърбия е непобедима!

снимка: БГНЕС

„Берлинската стена е паднала отново, но по различен начин“ и че светът се пренарежда около нова „Ялта“, в която водещи сили ще бъдат САЩ, Русия, Китай и Индия

Сръбският вицепремиер Александър Вулин използва реторика, идентична с тази на Кремъл, за да прокарва проруска пропаганда в Белград. В интервю след среща с руския секретар по сигурността Сергей Шойгу, той обяви, че Русия защитава сръбските интереси, а Европейският съюз губи значението за страната му.

Вулин заяви, че „Берлинската стена е паднала отново, но по различен начин“ и че светът се пренарежда около нова „Ялта“, в която водещи сили ще бъдат САЩ, Русия, Китай и Индия. По думите му, „либералният елит“ в Запада не вижда тези промени и не разбира, че в момента „Западът воюва със самия себе си“.

Той обвини Брюксел в „убежище за враговете на Тръмп“ и заяви, че ЕС постепенно губи геополитическа тежест. Вулин повтори тезата на Москва, че Западът използва „цветни революции“ за намеса във вътрешните работи на други държави.

Риториката на Вулин, позната от руските медии, включва и предупреждението, че ако в Сърбия дойде на власт правителство, което признае Косово, „въпросът ще бъде приключен“. Той подчерта, че външни сили не могат да победят Сърбия, а единствената заплаха е вътрешната нестабилност.

Изявленията му са част от по-широката информационна кампания, с която Белград балансира между Москва и Запада, докато официално демонстрира, че поддържа европейска интеграция.

Сподели:

Коментари (0)

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Унгария изнудва ЕС! Ще блокира заема за Украйна, ако не потече руски петрол

Виктор Орбан отдавна твърди, че руските изкопаеми горива са незаменими за икономиката на страната и че преминаването към енергия от други източници би довело до незабавен икономически срив

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

Тръмп не се спира: Ще повиша митата от 10% на 15% за всички държави

„Да направим Америка отново велика“, още „по-величествен от всякога“, завършва той

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

Борис Джонсън: Западът трябва незабавно да изпрати сухопътни войски в Украйна

„Ако планираме да разположим войски на място след войната, след като Путин се съгласи на примирие, защо да не го направим сега? ", пита той