18 Декември, 2024

Днес е Архангелова задушница, скърбим за мъртвите

Днес е Архангелова задушница, скърбим за мъртвите

Днес, 5 ноември, Православната църква отбелязва Архангелова задушница.

Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи задушници според православния календар. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.

Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на почиталите.

На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба.

Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия.

На Архангелова задушница, така както при другите задушници, се правят общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости". Старите хора казват, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи около тебе на този ден, значи душата на покойника е дошла.

Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, роднини, дошли на гроба на починалия, а също и на другите хора около съседните гробове, дори на непознати.

В раздавката за Архангелова задушница традиционно присъства вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, но всъщност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас.
Сподели:
Археолози в Турция вярват, че са открили гроба на Свети Николай Чудотворец

Археолози в Турция вярват, че са открили гроба на Свети Николай Чудотворец

Учените разкриват, че гробницата е намерена до стар храм, където някога е бил античният град Мира Ликийска.

Даниил обяви за безродници всички, които искат да се смени името на храма „ Св. Александър Невски“

Даниил обяви за безродници всички, които искат да се смени името на храма „ Св. Александър Невски“

Патриархът с  манипулативни тези брани руски интереси, но и дума не казва – какъв светец е Невски, какво казва историята за него,  защо трябва да се прекланяме на масов убиец, завършил земния си път като мюсюлманин

Религиозен календар за 14 декември

Религиозен календар за 14 декември

Жития на светците