Жития на светците
8 април
Църквата почита днес св. апостоли Иродион, Агав, Руф и др.
Свети апостол Иродион се родил в Тарс, главен град на областта Киликия в Мала Азия и бил съгражданин на свети апостол Павел. Той бил сътрудник на светите апостоли и ревностен проповедник на Христовото учение между юдеите и езичниците. Като слушали неговата проповед, мнозина повярвали в Иисуса Христа и се кръстили. За усърдното му служение на Църквата светите апостоли го поставили епископ в гр. Неопатрида. Той страдал много за вярата. Веднъж враговете му дотолкова го измъчвали, че той изпаднал в безсъзнание. Като помислили, че е вече мъртъв, мъчителите се отдалечили от него. Но светият мъченик оздравял и след това проповядвал евангелското слово в Рим заедно със св. ап. Петър.
След мъченическата смърт на св. ап. Петър апостол Иродион заедно с много други християни бил посечен с меч в Рим.
Свети апостол Агав проповядвал в Йерусалим и Юдея. Той притежавал пророчески дар. Свети апостол Руф пък е бил епископ в гръцкия град Тива.
Всички те проповядвали ревностно словото божие в различни области на Римската империя. Те претърпели мъчения за вярата си в Исуса Христа и отдали живота си в себежертвено служение на бога и на ближния.
Още от Вяра и демони
Призовани от Светия Дух - историческо богослужение в Киево-Печерската Лавра
Ангелските песнопения за вечернята и утренята на празника бяха изпълнени от представителен византийски хор от Атина под диригентството на майстора протопсалт и музикоучител Дараваноглу
На този ден църквата почита Св. Прокопий, закрилникът на пчеларите
Днес имен ден отбелязват хората с имената Прокопи и Теофил. Свети великомъченик Прокопий живял по времето на едни от най-тежките гонения срещу християните, наложени от император Диоклециан.
Днес Православната църква чества Св. Неделя
Накрая я осъдили на посичане с меч. Преди изпълнение на наказанието, светата великомъченица с Божието име на уста коленичила и за всеобщо удивление отдала Богу дух.