30 Март, 2025

​Патриарх Вартоломей към Църквите на София, Тбилиси и Москва: Защо се усъмнихте?

​Патриарх Вартоломей към Църквите на София, Тбилиси и Москва: Защо се усъмнихте?

Серафим Кикотис, митрополит на Зимбаве и Ангола

По време на многозначителната си реч, произнесена на светата Литургия по повод 25-годишнината от избора му на Вселенския престол на Константинопол [22 октомври], Негово Всесветейшество г-н Вартоломей, между другите неща, позовавайки се на тегобите по патриаршеската отговорност на Църквата-майка, както и на своята лична за опазването и укрепването на видимото единство между Поместните Православни църкви, подчерта че „бяха подновени синаксисите [богослужебните срещи] на Предстоятелите на сестрите Православни църкви, по време на които бяха обсъдени и дискутирани общи жизнено важни теми, разбира се най-вече тази по подготовката на Светия и Велик събор, който от дълго време се подготвяше и, най-накрая, по Божията милост се осъществи на о. Крит, въпреки необяснимите - ни богословски, ни църковно, необосновани отсъствия на някои Църкви [Българска, Грузинска, Антиохийска и Руска], към които просто отправям въпроса: „В какво се усъмнихте?” (Мат. 14:31)” [Тук тактично е изпуснато обръщението: „Маловерци]

В този евангелски въпрос „В какво се усъмнихте?” се включва не само добронамереното недоумяване на мистерията (не на църковната), а най-вече на невъзможността да се намери логично обяснение. Още повече когато не съществуват богословски или канонични църковни пречки за участието им. Във въпроса е трудно да не се различи и болката на Вселенския патриарх за неучастието на някои Църкви, която болка в крайна сметка е болка на всички Предстоятели на Православни църкви, а и на всички православни по целия свят. Единствените, които не са почувствали тази болка са тези, които на са ленове на едното Тяло на едната, свята, съборна и апостолска Църква.

С приключването на Светия и Велик събор на Крит, чрез отсъствието на нашите събратя, ние осъзнахме, че те не ни обичат в тази висша степен, в която ние ги любим и уважаваме [До самия край на заседанията техните столове бяха пазени, но си останаха празни]. Това трябва да стане повод да ги убедим в нашата чиста обич и уважение към тях чрез действията си и заявяването че никога не ще престанем да вярваме, че всички заедно - и присъстващ, и отсъстващи, съставляваме святото Тяло Христово – едната, свята, съборна и апостолска Църква. Развиването на всякакъв вид доверие и любов към опазване и укрепване на видимото единство на Поместните Православни църкви трябва да е приоритет на всички ни.

Когато журналисти зададоха на Негово Блаженнейшество г-н Теодор, папа и патриарх на Александрия и цяла Африка, въпрос във връзка с отсъствието на „някои от Църквите”, Александрийският предстоятел подчерта, освен другото, следното: „Ние толкова много говорихме за отсъстващите ни събратя, че те сякаш присъстват тук повече от нас”.

Една важна крачка в тази посока – на защита и укрепване на видимото единство на Поместните Православни църкви, е колкото се може по-бързото подготвяне и издаване на Протоколите на Синаксисите на Предстоятелите, които стартираха през 2014 г. за подготвянето на Светия и Велик събор. Както също и протоколите от заседанията на Светия и Велик събор на Крит.

Общественото достояние на тези Протоколи ще укрепи видимото единство на Православието и ще разреши и множество проблеми, които много безотговорно Средствата за масова информация, и то църковните, описват една реалност, която всъщност не отговаря на истинската реалност на любовта и единството, в което Поместните Православни църкви живеят и преживяват като една, свята, съборна и апостолска Църква.

За много години на Вселенския ни патриарх! Светият Дух винаги да го просветлява в здраве и страх Божи! Като Първи сред равните Православни епископи да служи на всички ни с критерия за общото благо на Православието и защитата на човечеството.

23.10.2016г.

Amen.gr

Превод: Ариматея Никодимова

Сподели:
Европейският съд с остра критика към Закона за вероизповеданията по казуса със Старостилната църква

Европейският съд с остра критика към Закона за вероизповеданията по казуса със Старостилната църква

В становището на ЕСПЧ се посочва, че реформата от януари 2025 г. изглежда като сериозна пречка по отношение на правната рамка за свободата на вероизповеданията, правейки я по-малко съвместима с Конвенцията за правата на човека

Почитаме еп. Марк, влачен по улиците от еретиците, спасен от император Юлиан

Почитаме еп. Марк, влачен по улиците от еретиците, спасен от император Юлиан

Жития на светците

Църквата почита света Матрона

Църквата почита света Матрона

Матрона е била робиня на съпругата на известния военачалник Паутела, която се опитала да я принуди да се откаже от християнството