27 Ноември, 2024

​Религиозен календар

​Религиозен календар

23 март

Свещеномъченик Никон и 199 негови УЧЕНИЦИ

Никон бил войн езичник. По време на голяма битка Господ му вдъхнал необикновена сила, с които смаял врага и братя си по оръжие. Открил истинския Бог, скоро бил покръстен и ръкоположили за свещеник. Заради вярата си бил публично посечени с меч.

Днес църквата почита и преподобни Лука Одрински

24 март

Преподобни Захария

Зарахий получил много земни дарове, но най-много искал да стане монах. Хвърлил килимявка и казал:”Ако човек не бъде тъй сърдечно съкрушен, не може да бъде монах”. Да края на живота си проповядвал словото Божие.

25 март

Благовещение на пресвета Богородица и приснодева Мария

Мария била дъщеря на Йоаким и Ана. Останала сирак, тя заживяла в храма. Когато навършила годините, избрала за свой годеник добродетелния Йосиф от Назарет, от рода на Давидов. Един ден ангел се явил пред девата с благодатната вест, че е избрана да бъде Майка на Сина Божий.

26 март

Събор на архангел Гавраил

Днес християните отдават почит към небесния пратеник, донесъл вест за раждането на Спасителя

Архангел Гавраил (или Гавриил) (евр. - "сила Божия") е един от седемте архангели, които възнасят молитвата на хората към Бог и разкриват смисъла на пророческите видения и хода на събитията, особено на пророчествата за идването на Месията - Христос.

Бог изпратил архангел Гавраил в храма да извести на св.пр. Захарий раждането на Йоан Кръстител и неговото бъдещо; той известил на Пресветата Дева благата вест за това, че тя от Духа ще роди Спасителя.

27 март

Света Матрона Солунска

Св. Матрона е момиче-сираче, слугиня в Солун, в къщата на един евреин. Кротката Матрона вярно служела на своята господарка, без да й възразява на хулите и тайно се молела на Христа Бога.

Един ден еврейката узнала за това и попитала Матрона защо не ходи синагогата. Матрона кротко й отговорила: "Защото живият Бог е в християнската Църква, а от еврейската синагога Той е отстъпил."

Побесняла от тоя смел отговор, еврейката жестоко я започнала да наказва, докато накрая девойката умряла с думите на Христос. Християните взели тялото на мъченицата и с чест го погребали.

28 март

Преподобни Иларион Нови Изповедник

Преподобни Иларион Нови живял по времето на византийските императори иконоборци Лъв Исаврянин (717–741 г.) и неговия син Константин Копроним (743–775.г.). Приел монашество още в ранна младост, постигнал големи духовни висоти и благодат да върши дивни чудеса – да изцелява неизличимо болни хора. Понеже преп. Иларион бил иконопочитател манастирът му Пеликита (в Мала Азия до Хелеспонт) бил изгорен, а монасите му били мъчени до смърт и разгонени. Самият той бил изпратен на заточение, където умрял като изповедник на православната вяра.

Днес се почита и пр. Стефан Изповедник и св.мъченик Боян-Енравота, княз Български.

29 март

Житие на св. преподобни Марко, епископ Аретусийски

Аретусийския* епископ Марко живял по времето на Константин Велики. Той бил човек благочестив, свят и ревностен в разпространението на истинската вяра.

Когато в империята започнали страшни смутове, войници искали да убият и племенниците му Гал и Юлиан. За да ги спаси, епископът ги скрил в църквата.

Когато на престола се възкачил Юлиан*, ревностен езичник, той поискал главата на своя спасил епископ Марко. За да спаси душата си, Марко трябвало да даде пари за ново капище. Той обаче бил непреклонен и заради това заплатил с живота си.

По думите на историка блажени Теодорит, мнозина от гражданите на Аретуса, учудвайки се на твърдостта на светия старец, се обърнали към християнската вяра.

Народни традиции и празници

На 25 март по стар обичай българите отбелязват един от най-хубавите празници – Благовещение, известен още като

Благовец.

В представите на българина на Благовец идва пролетта. Нейни вестители са лястовичките, които се връщат от топлите страни и мечките, които се събуждат от зимен сън, къпят се в реката, а водата след тях става лековита. В този ден кукувичките, които са орисани да бъдат неми, започват да кукат – добър знак за здраве и благополучие. Старо поверие разказва, че на Благовец от дупките си излизат всички змии и гущери, които носят много беди и смущава живота на хората.

По стар обичай на Благовец се яде риба. Приготвят се благовешки хляб ‘лечник’ - две кори тесто, между които се слагат всякакви зеленчуци, с който символично посрещат пролетта.

Именници: Благовест, Благовеста, Благой, Блага, Благо, Евелина, Евангелина, Гавраил, Габриела, Гавраила

Сподели:
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Жития на светците

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците