28 Ноември, 2024

​Религиозен колендар

​Религиозен колендар

Жития на светците (8-14 декември)

8 декември

ДЕН НА СВЕТИ ПРЕПОДОБНИ ПАТАПИЙ

Патапий се родил в град Тива в семейство на християни. Когато навършил пълнолетие, напуснал светския живот и станал монах. Живота си прекарал в пустинята, където се прославил с добродетелни и боголюбиви дела. Около него се събирали много хора, за да намерят утеха и изцеление за душите си. Бог удостоил своя угодник с чудотворна сила и всички болни, които с вяра търсели неговата помощ, получавали изцеление.

Преподобни Патапий умрял в дълбока старост.

9 декември

ЗАЧАТИЕТО НА СВЕТА АНА (КОГАТО ЗАЧЕНАЛА СВЕТА БОГОРОДИЦА)

На тази дата църквата тържествено чества деня, в който св.Ана заченала Света Богородица. Света Ана било потомка на известен род –Андроновия. Култът към светицата се разпространил широко през 6 век, когато в Константинопол бил построен първия християнски храм, носещ нейното име.

Днес се отбелязва и светлата памет на св.Ана, майка на пророк Самуил.

10 декември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ МИНА, ЕВМОГЕЙ И ЕВГРАФ

Мина бил родом от Атина. Когато пораснал, постъпил на служба при император Максимиан, където се прочул като смел и предан войн. Затова императорът го изпратил да усмири вълненията, възникнали сред християните в Александрия. С мъдри дела, доброта и милосърдие храбрият младеж скоро сложил ред и спокойствие в града. А с лечебните си способности върнал към живот много хора. Така спечелил уважението на местните християни и ненавистта на езичниците.

По това време градският управител Ермоген, който бил езичник, но добър и милостив човек, сънувал сън, в който му се явил Мина. Повикал го при себе си с надеждата да върне младежът към езичеството. Вместо това, срещнал решителен отказ. Ермоген бил принуден да затвори непокорния християнин в тъмница. Много мъки и страдания понесъл светецът, но Бог го подкрепял и изцелявал раните му. Когато Ермоген видял тези чудеса, сам повярвал в Иисус и отхвърлил езическите богове.

Тогава лично императорът пристигнал с войска в Александрия. И наложил на вероотстъпниците Мина и Ермоген смъртни наказания. Много християни станали свидетели на чудесата на Бог, който оставял невредими своите синове, които понесли жестоките мъчения. Сред тях бил и Евгряф – учен и писател, умрял в името на Христос. Освирепял от яд и безсилие, императорът обезглавил светите мъже Мина и Ермоген пред очите на целия град. Главите им сложили в метален ковчег. Хвърлил ги в морето. Но по чуден начин те стигнали до Византион, където местният епископ ги погребал с големи почести.

Така завършил славния живот на светите мъченици Мина и Ермоген.

11 декември

ДЕН НА ПРЕПОДОБНИ ДАНИИЛ СТЪЛПНИК

Този свят мъж се родил в Месопотомия, от родители, които дълго време нямали деца. Те били дали обет първородното си дете да посветят на Бога. Затова, когато Даниил навършил дванадесет години, постъпил в манастир. А след няколко години станал епископ на своята обител.

Докато служел предано на Господа, светият отец пожелал да посети Светите места в Йерусалим. Но съдбата му отредила друга мисия. Епископът потеглил към град Византион, където си построил стълб. Дълги години прекарал в пост и молитва. Преживял много гонения и клевети, които приемал смирено и твърдо. Прочул се като човек, надарен с мъдрост и благочестие, той привлякъл много свои събратя , създал много ученици и последователи.

След тридесет и три години живот на стълба, св.Даниил умрял в дълбока старост през 490 година.

12 декември

ДЕН НА СВЕТИ СПИРИДОН, ЕПИСКОП ТРИМИТУНТСКИ

Свети Спиридон, един от най-великите светители и чудотворци, се родил през 4 в. на остров Кипър. Бил овчар, но имал добро и щедро сърце, винаги помагал на ближните и подкрепял онеправданите. Заради добродетелния му живот го избрали за епископ на град Тримитунт. А Бог го дарил с дарбата да изцелява всякакви болести.

Скоро епископът се прочул с лечителските си способности. Всички го почитали - бедни християни, знатни чиновници и дори царе. И всеки получавал от светия отец помощ, подкрепа, утеха и изцеление.

Прославен чрез своите велики чудеса, един ден, докато жънел своята нива, св.Спиридон сам узнал за близката си смърт. Светецът умрял около 350 г. след кратко боледуване.

Оттогава християните ходели на гроба на великия светител и чудотворец, за да търсят спасение за душите и изцеление за болките си.

В средата на 7 век нетленните мощи на св.Спиридон били пренесени на остров Корфу, където са запазени и до днес.

13 декември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ЕВСТРАТИЙ, АВКСЕНТИЙ, ЕВГЕНИЙ, МАРДАРИЙ И ОРЕСТ

Тези свети мъже живели във времена смутни и страшни, когато сраната управлявали императорите Диоклетиан и Максимиан. По тяхна воля християните били преследвани, хвърлени в тъмница и жестоко измъчвани заради боголюбивия им живот. Останали непоколебими в своята вяра към Иисус, непокорните християни умирали достойно в името на доброто, истината и справедливостта.

Своята мъченическа смърт намерили и светите братя Евстатий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест. Те били публично умъртвени пред очите на всички християни на в град Никопол.

На тази дата църквата чуства още паметта на св.девойка Лукия, прославила Бога в сицилийския град Сиракуза и преподобни Герман.

14 декември

ДЕН НА СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ТИРС, ЛЕВКИЙ, ФИЛМОН, АПОЛОНИЙ, АРИАН И КАЛИНИК

Когато на власт били императорите Деций и Диоклетиан, християнската църква била силно разстроена, много християни били прогонени, хвърлени в затворите, жестоко убити. Сред тях били Тирс и Левкий от грас Кесария. Мъжественото им поведение и чудесата, сторене от Бога, пречупили заклетият езичник Калиник, който също повярва в Христос. Тази дързост му коствала живота.

Същата съдба имали и християните Аполоний и Филимон, жестоко убити в Тиваидската страна. Много езичници, които били свидетели на меченическата им смърт, се обърнали към Христовата вяра. Чудесата, които станали, накарали самият Ариан да се откаже от своите догми и да пожертва живота си в името на правата вяра.

Народни традиции и празници

В българската традиция св.Ана (9 декември) се почита като покровителка на брака, семейството и майчинството. Тя е закрилница на девиците, бремените жени и вдовиците. Затова празникът е известен като

АНИНО ЗАЧАТИЕ

Някъде го наричат още Янино Зачатие, Аньовден, Анино Ведение. Освен с майчинството, народът свързва култът към светицата и с обръщането на слънцето на изток, към пролетта и хубавото, щастливо време, когато всичко отново започва да расте и обновява.

Отколешна била традицията на този ден жените да варят жито и царевица, за да растат посевите така, както нараства деня. В навечерието на празника се насаждали кокошките, за да се измътят хубави пиленца.

Това било магическо време, когато всички заклинания и магии се сбъдвали. А най-подходящото място за тях били гробищата, светът на мъртвите, на тайнственото и неизвестното. Тогава бродели мамници и магьосници по градини и полета, влизали в кошари и хамбари, за да крадат житото по нивите и млякото на добитъка. За да се предпазят от зловредната им сила, жените мажели виметата на животните със смес от въглен, чесън и мас. А на децата връзвали скилидки чесън на шапките, или под възглавниците. Градините и нивите пръскали с пепел и просо, като изричали заклинателни думи. В някои селища девойките се предпазвали от магии, като вечерта слагали под печките жито и сол, с които на другата сутрин захранвали домашните животни и разпръсквали в дворовете си. Или пък палели на прага на къщите си говежда тор, с пушека плашели магьосниците и ги прогонвали надалеч.

Именици днес са всички, които носят името: Ана, Анета, Аница, Анче, Анушка; Нуша, Нушка, Теменушка; Яна, Янка.

В деня на св. Спиридон (12 декември) предците ни празнуват

СПИРИДОНОВДЕН

Най-често наричат празника „Зачатие" и го празнуват жените, но най-много ония, на които им предстои да раждат. По стар обичай невестите, които искат да заченат, се поливат с топли отвари от билки.

Стара легенда разказва, че Спиридон бил светия, но другите светци не го зачитали, защото бил много горделив и се обличал и обувал по чорбаджийски. Веднъж, когато всички отивали при Господ на поклонение, замръкнали в крайпътен хан. За назидание на Спиридон светиите накарали ханджията да заколи коня му, а на измекярина му — магарето. На сутринта светите мъже се приготвили да тръгват, само слугата на Спиридон стоял втрещен пред закланите животни. Тогава светецът му рекъл: „Не се бой, тури им главите и те ще станат". Станало чудо, на което никой не вярвал - щом поставил отрязаните глави, животните мигом оживели. Но в бързината слугата сложил на коня магарешка глава, а на магарето – конска. Когато другите светии видели това чудо - признали Спиридон за свой равен събрат

Денят на свети Спиридон е обявен за професионален празник на всички обущари.

Именници днес са всички, които носят името Спиридон и негови производни.

Сподели:
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Жития на светците

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците