27 Ноември, 2024

​Църковен съд за митрополит Николай, обвиняват го в симония

​Църковен съд за митрополит Николай, обвиняват го в симония

Мая Георгиева

„Митрополит Николай да бъде освободен от длъжността му на правоправещ митрополит на Пловдивска епархия и да бъде изправен пред църковен съд”. Това настояват в подписка хора от Асеновград, които от февруари се опитват да намерят общ език с владиката, но напразно. Напрежението ескалира след като Николай за два месеца назначи двама свещеника в най-знаковата асеновградска църква – „Св. Богородица – Рибната” и сега храмът, който десетилетия наред е обгрижван само от един свещеник, вече има трима. Миряните от тази енория се опасяват, че това е опит на Николай да отстрани техният дългогодишен свещеник – Тодор Димитров.

„Подписката е последен опит да бъдат чути обикновените хора в Църквата. От регионална тя вече се е превърнала в общонационална.” – каза в предаването „Вяра и общество” по БНТ тази вечер един от инициаторите – Спиридон Арнаудов.

Недоволството срещу владиката, което беше оформено като писмо-подписка до Светия синод стартира в интернет-пространството преди три дни и до 19.00 ч. тази вечер вече са събрани над 510 подписа. Подкрепа срещу Николай заявяват не само миряни от неговата епархия, но също така хора от цялата страна, както и българи от чужбина.

Авторите на подписката обвиняват митрополит Николай в симония (търговия с църковни постове), финансови злоупотреби с Пловдивската семинария, завишаване на броя на учениците в нея, участие в предизборна кампания, противоречащо на синодално решение. Хората въстават и срещу „порочния метод на назначаване и подмяна на дълбокоуважавани свещенослужители в Пловдивска епархия.”

Щерю Паспалев от Асеновград, който също е инициатор на подписката, цитира в ефира на „Вяра и общество” конкретни имена на хора, които могат да свидетелстват по тези обвинения. Той твърди, че съгражданинът му Аргир Сотиров, който преди седем години е участвал в изборите за Пловдивски митрополит, е получил 3000 лв. за да даде гласа си за Николай. След време владиката е уволнил преподавателя от Пловдивска семинария Васил Петров, който го е уличил във финансови злоупотреби. През април, пак пред камерата на „Вяра и общество” Щерю Паспалев заяви, че за ръкополагането на перспективен младеж за свещеник Николай е поискал 10 000 лв. Според Паспалев това е тарифата за назначаване на свещеник в градска енория. За селски свещеник била по-ниска – 5 хиляди лева. Заради тези твърдения на празника Преполовение (тази година на 25 май) пловдивският митрополит изгони от храма по най-унизителен начин Щ. Паспалев, който от години е църковен певец в асеновградската „Св. Богородица – Рибната”.

Според специалистът по църковно право доц. Дилян Николчев, който също беше гост във „Вяра и общество”, подписката, с която се иска църковен съд за Николай е 

прецедент за последните 25 години

Досега подобно искане с такива обвинения не е отправяно към нито един от българските митрополити. Той обаче посъветва инициаторите на подписката да сезират не само Светия синод, но също така Прокуратурата и Министерството на образованието.

Подписката е отворена до 15 септември и всеки, който иска да я подкрепи, може да го стори на: www.peticiq.com/mitropolitnikolayvynotbpc

Инициаторите уточниха, че всеки, който разполага с документи за злоупотреби на Николай или с улики може да им ги предостави. 

Сподели:
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Жития на светците

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците