Той се отбелязва третата неделя от Великия пост (23 март), когато църквата припомняне кръстните страдания на Иисус по средата на поста и подсилва вярващите в подвига на въздържанието, тъй като почитта, отдавана на св. Кръст, се предава на нашия Спасител.
В библейските разкази със Светия кръст се свързва подвига на спасението и представата за пазител на цялата Вселена, красота на Църквата и сила на царете. В човешката история има многобройни примери, доказващи силата на Светия кръст. Затова споменът за него е толкова дълготраен, а почитането му – тъй ревностно сред християните.
Жития на светците
17 март
ПРЕПОДОБНИ АЛЕКСИЙ, човек БОЖИЙ
Алексий се родил в знатно семейство. От дете желаел да стане инок, но било против волята на родителите му. Намерили му невеста и го оженили. В деня на сватбата Алексий се качил се на кораб и отплавал за Месопотамия, където 17 години живял като просяк. После се върнал в родния си град, където прекарал още 17 г. без да бъде разпознат от близките си. В деня, когато Бог го известил за близката му смърт, папа Инокентий служел литургия. Тогава всички вярващи чули думите: „Потърсете Божия човек, който се готви да излезе от тялото!”. Бог говорел за Алексий.
18 март
СВЕТИ КИРИЛ, архиепископ Йерусалимски
Свети Кирил бил избран за архиепископ на Йерусалим при управлението на император Констанций. По това време се ширела арианската ерес. Една нощ в Йерусалим станало чудо – явил се на небето кръста Господен и озарил целия град. Скоро след това събитие враговете му го обвинили в греховни дела. Повярвал на думите им, Констанций свикал събор, на който отнели духовния сан на св.Кирили и го изпратили на заточение. Свободата си светецът получил по времето на Юлиан и станал свидетел на страшни неща.
19 март
СВЕТИ МЪЧЕНИЦИ ХРИСАНТ И ДАРИЯ
Хрисанст учил в Рим и докато четял другите книги попаднал и на светото Евангелие. В търсене на истинския Бог се сближил с един монах, който го покръстил. Това не се харесало на знатния му баща, затворил го в една стая и го подложил на пълни лишения. Довел в дома си красивата Дария, която запленена от мъдростта на Хрисант, сама пожелала да стане християнка. Двамата по-късно заживели в два отделни дома, подобни на манастири, където привличали и обръщали езичниците в християни. Умрели в големи страдания през 284 г.
20 март
ПРЕПОДОБНИ ОТЦИ, ИЗБИТИ В МАНАСТИРА „СВ.САВА”
През 7 в. Йерусалим често бил нападан от сарацини, които не щадели християните отшелници. По време на нощно богослужение в манастира „Св.Сава” сарацините нахлули в храма. Затворили в пещерата на св.Сава и ги подпалили.
21 март
ПРЕПОДОБНИ ЯКОВ ИЗПОВЕДНИК
Яков бил епископ по времето на император Константин Копроним. Добър и мъдър човек, целия си живот отдал в служба на хората. Преживял големи мъки и страдания, причинени му от иконоборците.
22 март
СВЕЩЕНОМЕЧЪНИК ВАСИЛИЙ, презвитер АНКИРСКИ
Василий живял във време, когато се ширела арианската ерес. Ревностен последовател на православната вяра, той бил хвърлен в тъмница, където всеки ден сваляли по седем ремъка от кожата му. Василий издъхнал в големи мъки в 363 г.
23 март
СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК НИКОН и 199 негови УЧЕНИЦИ
Никон бил войн езичник. По време на голяма битка Господ му вдъхнал необикновена сила, с които смаял врага и братя си по оръжие. Открил истинския Бог, скоро бил покръстен и ръкоположили за свещеник. Заради вярата си бил публично посечени с меч.
Днес църквата почита и преподобни Лука Одрински
Още от Вяра и демони
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.