Според библейските текстове 64-годишната Богородица се молела в Елеонската планина, когато се явил архангел Гавраил с палмова клонка в ръка, за да й възвести, че след 3 дни духът й ще се пресели в царството небесно. Преди да умре, тя пожелала да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите дошли, за да приберат душата й. Погребана в пещера до Гетсиманската градина, на третия ден от смъртта на Богородица остава празна, тъй като светицата възкръснала.
Богородица умира на преклонна възраст и е благословена с успение, което Бог дарява на най-верните си слуги. Легендата гласи, че по време на успението край смъртния одър на Богородица са присъствали всички останали живи апостоли. Само апостол Тома закъснял с 3 дни. Той обаче много искал да се поклони пред тялото на Божията Майка й установил, че в пещерата, където Богородица е погребана, е останала единствено нейната плащеница.
Според народната традиция в нощта срещу Голяма Богородица българите преспиват на свято място, пожелават си нещо хубаво и се надяват с благословията и по волята на Богородица да се сбъдне.
Рано сутринта носят в църквата всички плодове, които е родила земята, за да бъдат опяти, прекадени и осветени от свещеника за здраве и благополучие на семейството.
Този ден бележи и края на Богородичния пост. В чест на Божията Майка се нарежда празнична семейна трапеза или се организира общоселски събор. Всяка къща коли курбан агне, който наричат на Дева Мария. На празничната трапезата нареждат обредна погачи, мед и жито, царевица, пшеница, варена тиква, каша от пиле, различни плодове. Богородичната пита освещават в църквата и раздават за здраве и късмет на цялото семейство.
Именници днес са всички, които носят името Мария и неговите производни.
Жития на светците
12 август
Свети мъченици Аникита и Фотий
Анкита и Фотий били сродници от Никомидия, живели по време на големите гонения срещу християните. Заради вярата в Бог, били осъдени на смърт чрез изгаряне през 305 г.
13 август
Преподобни Максим Изповедник
Днес църквата отбелязва деня, в който мощите на светия отец били пренесени от лобното му място в Цариград.
На тази дата се почетат паметта и на свети Тихон Задонски.
14 август
Свети пророк Михей
Михей живял във времето на пророк Исая. Призовавал еврейския народ да се разкае за развратния си живот и предсказал времената на благодат и мир, денят, в който ще дойде Спасителя на земята, добрините и саможертвата, които ще направи в името на човешкия род.
15 август
Успение на пресвета Богородица
След възнесението на Христос, света Богородица останала да живее с апостоли в Йерусалим. Един ден докато се молела получила известие от архангел Михаил за близката си смърт. Сбогувала се с учениците на Исус, без Тома. На третия ден той отишъл да до пещерата, където било положено тялото й, за да се утеши. Учудването му било огромно, когато видял, че мястото е празно. Оттогава апостолите повярвали, че пресветата Майка е възкръснала възнесла в небесата.
16 август
Пренасяне неръкотворния образ Господен от Едеса в Цариград
Когато цар Авгар господствал в юдейското царство тежко се заболял. Чул за чудесата на Христос и поискал от живописеца Ананий да изпише светлия му образ.
Ананий с радост приел молбата, но всички опити да нарисува лицето на Исес останали напразни. Христос сам го повикал при себе си, умил лицето си с вода, избърсал го с един убрус. На кърпа се изписал неговия неръкотворен образ, който дал живописеса, заедно със своята благословия.
Цар Авгар получил изцеление, а убруса сложил над градските порти на Едеса, където вярващите се покланяли на образа Господен.
Църквата почита днес и свети мъченик Диомед и преподобни Йоаким Осоговски.
17 август
Свети мъченик Мирон Презвитер
Мирон бил свещеник по времето на Деций, заклет иконоборец. На връх Рождество Христово в храма, в който служил, разгневени езичници хвърлили отеца в нагорещена пещ, но той останал невредим. Чудото не вразумило езичниците, които свлекли кожата на мъченика от главата до нозете, но той пак оцелял.
Мирон умрял мъченически, посечен пред очите на християните.
18 август
Свети мъченици Флор и Лавър
Братятат Флор и Лавър били отлични каменоделци от Илирик. Езичниците пожелали те да им построят храм. Докато работели братята просвещавали невежите, правели ги християни. За дързостта им били хвърлени в пресъхнал кладенец, който засипали с пръст. Оттогава там стават чудеса, хората намират изцеление.
Днес църквата отбелязва и празника Успение на преподобни Иван Рилски.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски