24 Ноември, 2024

Календар (8-14 юли)

Календар (8-14 юли)

Според народните вярвания пчелите са необикновени същества. Могат да прескачат границата между видимия и невидимия свят. Имат способността да подслушват дявола, да усещат злото, но и да са вестители на доброто. 

Благословени от бога, те са създадели на елексира на живота – медът, който дава сила и дълъг живот. С него те омилостивяват юди, вили и самовили; гонят зли сили и болести, посрещат орисниците и Баба Шарка и лекува корави сърца. 

В деня на свети Прокопий по стар обичай пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват при пчелините с две бели погачи, специално изпечени за празника. Едната наричат на св.Прокопий – светец, а другата на Господ - боговица. Хлябовете оставят върху месали на земята, прекадяват ги по три пъти и ги мажат обилно с мед. После ги разчупват над главите и раздават на съседи и роднини за здраве и берекет, да има хубав и ароматен мед. 

В  райони, където отглеждането на мед има е стара традиции (Страджа, Сакар, Родопите, Стара планина), се изпълнява обичаят подрязване. Стопаните отчупват по залък от всяка пита с мед и вярват, че той има магическа сила да лекува всякакви болести. Затова го крият на тайно място и го пазят до следващия 8 юли. С този мед мажат питката в чест на Баба Шарка. От него слагат на челцата и бузките на децата, момите и невестите, за да ги пази от лоши очи или урочасване, за да им е сладък животът.

Жития на светците

8 юли

Свети великомъченик Прокопий

Прокопий бил войвода по времето на цар Диоклетиан. Изпратен в Александрия да преследва християните, той станал свидетел на чудо - видял над главата си светъл кръст. Повярвал в божествената му сила,  вместо да преследва християните, се заел с тяхното спасение. Обезумялата му майка го предала на Диоклетиан, който след време го наказал със смърт чрез посичане. 

На тази дата църквата почита още паметта на преподобни Теофил Мироточиви.

9 юли

Свети свещеномъченик Панкратий, епископ Тавроменийски

Панкратий се родил в една година с Христос. Посветен в Христовата вяра,  станал ученик на апостолите и ръкоположен за епоскоп на Тавромения. Умрял мъченически, жестоко пребит с камъни от яростни езичници. 

10 юли

Свети четиридесет и пет мъченици, пастрадали в Никопол арменски

Църквата пази паметта на четиридесет и пет мъченици от град Никопол, преследвани и жестоко убити по времето на императора езичник Ликиний. Мъчителите им отрязали ръцете и краката, а после хвърлили обезобразените им тела първо в огън, а след това - в река Ликос. 

11 юли

Великомъченица Евфимия Всехвалница

При на император Маркиан  царял голям смут в духовния живот на християните. Разколници и православни воювали за своите убеждения. Спорът бил решен на Вселенски събор. Различните виждания поставили в ковчега, в който била погребана св. Евфимия. След три дни отворили ковчега и видяли в ръката на светицата православната изповед, а тази на разколниците – в нозете й. Така възтържествувала православната вяра.

На тази дата църквата почита още св.равноапостолна княгиня Олга и преподобни мъченик Никодим Албански.

12 юли

Свети мъченици Прокъл и Иларий

Прокъл и Иларий живяли по времето на император Траян. Презряли идолите и станали християни.

Дързостта им не останала незабелязана и езичниците ги наказали със смърт. Прокъл разпънали на кръст, а Иларий оковали във вериги и посекли пред очите на християните. 

13 юли 

Събор на Евети Архангел Михаил

Днес църквата възпоменава чудесата, направени от св. архангел Михаил. Особена почит отдава на явяването на светеца на пророх Захирия и вестта за раждането на св.Йона Предтеча, на благовещението на св.Богородица.

Днес църквата чества светлата памет и на преподобни Стефан Савиат.

14 юли 

Свети апостол Акила

Акила бил евреин, който се преселил да живее в Рим, а послед в Коринт, където срещнал св.апостол Павел. Скоро той станал един от най-преданите последователи на апостола и продължител на неговото дело. Умрял мъченически в името на Христовата вяра.

{fcomment}

Сподели: