11 Април, 2025

На Богоявление небето “се отваря”, Бог чува молитвите ни

На Богоявление небето “се отваря”, Бог чува молитвите ни

Днес църквата чества Богоявление. Според библейската легенда на днешния ден е покръстен Спасителят във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.

В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника – Богоявление.

Свидетелства за чествуването на този най-древен Господски празник съществуват още от II век, но до IV век той се съединявал с Рождество Христово. Общият празник за двете събития се наричал Богоявление, защото при кръщението Си в Йорданските води Иисус се явил на света за обществено служение. Чрез раждането Си Той се явил на света в плът. По-късно Църквата приела да празнува двете събития поотделно - на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари - Богоявление.

Твърде малко са подробностите за земния живот на Спасителя преди неговото кръщение, които можем да намерим в страниците на евангелските повествувания. Христос, Който наистина се постарал "да изпълни всяка правда" (Мат. 3:15), изчакал да навърши 30-годишната възраст, необходима по еврейския обичай за всеки свещеник или учител, и преди да излезе на обществена проповед приел кръщението от Своя Предтеча.

На 6 януари българите посрещат празниците 

Водици и Йордановден, 

които са семантично свързани с големия християнски празник Богоявление. Денят, в който Исус се явил пред човеците, бележи края на “мръсните дни”, който нашия народ отбелязва с изпълняването на момински и ергенски ритуали.

Своята християнска преосмисленост обичаите на Йордановден намират израз в църковноканоничното „кръщаване” на водата. Тайнството се извършва в средата на православния храм от свещениците, които четат специална молитва, на която присъстват и вярващите. След тържествена служба свещеникът повежда хората към близка река, извор, водоем, където хвърля кръста. За изваждането му скачат мъже и ергени. Старо поверие е, че ако кръстът замръзне във водата, християните ще бъдат здрави и бодри през годината. Най-късметлия от всички е този, който го намери. Вярващите го даряват с пари и го почитат през годината.

С Йордановден е свързано и поверието, че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент си поиска нещо, то ще се изпълни. От днес започва и изпращането на сгледници и периодът на сватбите до Великденските заговезни.

На Богоявление арменците пък посрещат Нова Година. Арменската църква е единствената у нас, която отбелязва едновременно Рождество Христово и Кръщение Господне, а празникът наричат Богоявление.

В навечерието на 6 януари, Бъдни вечер, в църквата се отслужва рождественска литургия, която се чете със запалени ламбади – символ на витлеемската звезда. Във всяко семейство се прави празнична трапезата само с постни храни. На 6 януари в храма се отслужва Богоявленски водосвет. С осветената с Библия, кръст и миро вода се благославят вярващите. След службата младежите обикалят по къщите да коледуват, а свещениците - да благославят всяко семейство.

Именници: Йордан, Йорданка, Данчо, Даци, Дако, Йонко, Йонка, Йото, Богомил, Ботьо, Бочко.
Сподели:
Почитаме свещеномъченик Антипа, прославен от евангелиста Йоан Богослов

Почитаме свещеномъченик Антипа, прославен от евангелиста Йоан Богослов

Жития на светците

Даниил поруга паметта към жертвите на атентата в „Света Неделя“ – отказа да отслужи панихида в собствената си катедрала

Даниил поруга паметта към жертвите на атентата в „Света Неделя“ – отказа да отслужи панихида в собствената си катедрала

Патриархът дава ясни знаци към вярващите, че е не само изявен путинист, а и заклет комунист, но какъв да е, след  като не  се е покаел за убийство на свещеник, извършено пред очите му

Църквата почита свети мъченик Евпсихий

Църквата почита свети мъченик Евпсихий

Император Юлиан заповядал свети Евпсихий да бъде измъчван докато не склони да принесе жертва на идолите